25.04.2012 19:26

Vínové fľaše s novým imidžom

Harmónia – Stolovanie a etiketa

 

Na trhu sa objavili a budú i naďalej objavovať nové druhy fliaš na víno, ktoré majú skrutkovacie uzávery. Aj keď väčšina z nás spája dobré víno s klasickým korkovým štupľom, odborníci tvrdia, že je to len mýtus. V skutočnosti totiž práve korok, vlastne jeho poškodenie, dokáže chuť vína pokaziť. Zo sto fliaš býva v priemere až päť znehodnotených a tým nevhodných na konzumáciu.

 

Druhým dôvodom novej verzie otvárania fliaš bolo redukovanie zásob tohto prírodného materiálu na našej planéte. Preto sa už v 20.storočí hľadali vhodné náhrady za korok. Výsledkom je skrutkovací uzáver, ktorým je vybavených až 30 percent vínnych fliaš v Nemecku, 75 percent fliaš v Rakúsku a až 90 percent fliaš v Austrálii a v Chile.

 

Aké sú výhody nového spôsobu otvárania fliaš?

  • Kvalitné víno pripravené enológom nestráca na svojich chuťových a aromatických vlastnostiach ani po dlhšom čase po naplnení vo vinárskych závodoch. Tento uzáver je dostatočne tesný, aby zabránil kontaktu vína s kyslíkom, ktorí jeho vlastnosti môže negatívne ovplyvniť.
  • Tento spôsob otvárania je veľmi jednoduchý aj pre ľudí, ktorí zvykli doteraz s korkom neúspešne bojovať.
  • Skrutkovací charakter uzáveru dovoľuje už otvorené fľaše zase plnohodnotne uzavrieť a víno konzumovať aj po nejakom čase bez toho, aby sa devalvovala jeho kvalita. Treba ho však uložiť na chladné a tmavé miesto.
  • Zaujímavou je i jednoduchšie skladovanie vína. Pri korkových zátkach ho bolo treba ukladať v ležatej polohe, v prípade nových uzáverov na polohe nezáleží, čo uľahčuje manipuláciu s fľašami ako v prípade výrobcov, predajcov, tak i konzumentov.
  • Túto verziu otvárania ocenia určite aj čašníci v reštauráciách alebo pracovníci cateringových spoločností, ktorým sa uľahčí manipulácia s fľašami a rozlievanie i skladovanie vína.

 

redakcia Doma a Rada

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada