20.07.2017 22:37

Viete sa správne opaľovať?

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Ak nie, riskujete choroby z nedostatku vitamínu D 3, čo môže byť príčinou mnohých chorôb. Môže spôsobovať nadmernú únavu či neprimeraný úbytok energie a podnecovať depresie. Aj keď pobyt na slnku je zdrojom tohto vitamínu, pri našom dnešnom životnom štýle nemusí postačovať.

Najnovšie výsledky klinických štúdií uverejnených v Journal of the American Osteopathic Association poukazujú na to, že takmer 1 miliarda ľudí na svete je ohrozená chorobami spôsobenými nedostatkom vitamínu D 3. Ide najmä o ľudí, ktorí pracujú v uzavretých priestoroch, ale aj iné rizikové skupiny, ako sú seniori a ľudia s vážnymi ochoreniami, ktorí majú obmedzený pobyt na slnku.

 

Slová odborníkov

Chránime sa pred slnkom a používame vysoké ochranné filtre. Máme síce nižšie riziko vzniku rakoviny kože, ale riskujeme, že budeme mať nízku hladinu vitamínu D 3. Je to extrém a ako všade, aj v tomto prípade platí, že všetko je potrebné robiť s mierou,“ hovorí MUDr. Tatiana Kráľová, internistka a imunologička z ambulancie vnútorného lekárstva, klinickej imunológie a alergológie.

Podľa ďalšej štúdie až 59 % populácie má nedostatok vitamínu D 3 a 25 % má jeho hladinu extrémne nízku. Nie nadarmo už naše staré mamy hovorili - kam nechodí slnko, tam chodí lekár. „Vo svojej praxi sa stretávam s faktom, že správna hladina vitamínu D 3 je pre naše zdravie veľmi dôležitá,“ konštatuje MUDr. Tatiana Kráľová. „Pacienti s nízkou hladinou majú zníženú imunitu so zvýšenou chorobnosťou, ako napríklad zápaly horných a dolných dýchacích ciest, kožné ochorenia, autoimunitné ochorenia, prejavy zvýšenej únavy. Hladinu tohto vitamínu by mali mať pod kontrolou najmä ženy, pretože sú viac ohrozené osteoporózou.“

Správne opaľovanie a zdravý pobyt na slnku nám dokáže vylepšiť náladu, podporiť imunitu a vďaka slnku si doplníme hladinu vitamínu D 3, ktorý potrebujeme pre zdravé kosti a zuby,“ vysvetľuje Dr. Juraj Vozár zo slovenskej farmaceutickej spoločnosti BIOMIN a.s. „V našom klimatickom pásme, pri našom súčasnom životnom štýle a spôsobe opaľovania, si väčšina ľudí nevytvorí dostatočnú hladinu vitamínu D 3 ani v lete a majú ju dlhodobo a celoročne nízku. Ak máte citlivú pokožku, alergiu na slnko, alebo sa z iných dôvodov nemôžete vystavovať slnečným lúčom, mali by ste si nielen v zime, ale aj v lete, dopĺňať vitamín D 3 výživovými doplnkami, vďaka ktorým budete mať jeho hladinu pod kontrolou a zabezpečíte si tak správne vstrebávanie vápnika.“

 

Úlohou vitamínu D 3...

... je udržiavanie správnej hladiny vápnika a fosforu v krvi, ktorá je nevyhnutná pre vývoj, rast, obnovu kostí a zubov. Vitamín D 3 ovplyvňuje aj ďalších viac ako 200 procesov v organizme a podľa najnovších výskumov má vplyv aj na stav kardiovaskulárneho systému, metabolizmu cukru, má vplyv na váhu, môže ovplyvniť prejavy sklerózy multiplex, náladu či kognitívne funkcie. Ďalej asistuje aj pri dôležitých imunitných procesoch - pri regulácii krvného tlaku a raste krvných, svalových i kožných buniek.

 

10 prejavov nedostatku vitamínu D 3:

 1. Zlé vstrebávanie vápnika s následkom osteopénie a osteoporózy
 2. Neprimeraná únava a nedostatok energie
 3. Depresia či časté pocity smútku
 4. Nevysvetliteľné bolesti kĺbov a svalov
 5. Autoimunitné choroby
 6. Kožné choroby
 7. Vysoký krvný tlak a kardiovaskulárne ochorenia
 8. Častá chorobnosť a oslabená imunita
 9. Obezita a problém schudnúť
 10. Erektilná dysfunkcia

Ako sa správne opaľovať, aby ste mali dostatok tohto vitamínu?

 1. Opaľujte sa minimálne 2 až 3x týždenne.
 2. Opaľujte sa v čase, keď sú slnečné lúče miernejšie. Neodporúča sa v čase medzi od 11. a 15. hodinou.
 3. Používajte ochranné prípravky s vhodným faktorom podľa vášho fototypu, aplikujte ich aspoň 20 minút pred opaľovaním. Pacienti so solárnou alergiou - precitlivenosťou na slnečné žiarenie, by mali pred opaľovaním používať ochranné prípravky s faktorom 30 až 50 SPF a antihistaminiká.

 

Poznámka:

Ak chcete mať hladinu vitamínu D 3 pod kontrolou, požiadajte pri najbližšej preventívnej prehliadke svojho obvodného lekára o odber krvi. V prípade, ak budete mať nízku hladinu vitamínu D 3, poraďte sa s ním o možnostiach, ako tento dôležitý vitamín dopĺňať.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada