13.12.2015 09:10

Vianočný kaktus

Zelený domov – Pestujeme kvety

 

Akosi nám symbolov Vianoc pribúda. Je to aj zmenšovaním sveta a prenosom informácií. Kiež by ním vibrovali len podobne pozitívne. Výsledkom je postupná zmena našich predstáv o vianočných sviatkoch. Už ich nepripomína iba tradičná jedlička či imelo, ale aj vianočná ruža a vianočný kaktus so zúbkovanými stonkamih, ktorý pôsobí príťažlivo svojím exotickým zjavom.

 

Vianočný kaktus pochádza z brazílskych tropických pralesov a na rozdiel od iných kaktusov priame slnko neznáša, hoci bez svetla by nevydržal. Zásadne by počas teplejších mesiacov mal byť v polotieni a v zime ho môžeme preložiť na svetlejšie miesto. Chráňme ho však pred prievanom a pred blízkosťou umelých svetelných zdrojov. Kvety mávajú rôznu farbu – od bielej a žltej, cez ružovú až po tmavočervenú a fialovú. Ak chceme, aby sme práve zakúpenú efektnú rastlinu mali na Vianoce krásne rozkvitnutú, nechajme ju zatiaľ v chladnejšej, kde teplota nepresahuje 18 až 20°C, no ešte viac im svedčí okolo 14°C. Do tepla prenesieme kaktus len pár dní pred Štedrým dňom, lebo v teplom prostredí púčiky okamžite rozkvitnú a kvety potom rýchlo opadnú. Po Vianociach odložíme rastlinu zase do chladnejšej miestnosti, napríklad na chodbu s dostatkom svetla.

 

Vianočný kaktus

  • ... zalievame pravidelne, najmä v čase, keď kvitne, ale dávame pozor, aby sme to neprehnali, lebo by jeho korene mohli začať hniť
  • ... hnojíme každých štrnásť dní počas kvitnutia
  • ... presádzame každé štyri roky

Rada:

Vypestovať novú rastlinu si môžeme jednoducho. V marci si pár stoniek odrežeme a necháme na vzduchu voľne zaschnúť. Po niekoľkých dňoch ich zasadíme do substrátu s rašelinou a hrubým pieskom a umiestnime na teplé a svetlé miesto, aby sa dobre ujali.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada