22.11.2013 13:38

Vianočné trhy začínajú

Aktuality

 

Minulý víkend odštartovali zasvietením adventného stromu Vianočné trhy vo Viedni, dnes sa začínajú aj v Bratislave. Oficiálne ich rozsvieti stromček, ktorý bude prispievať k vianočnej atmosfére trhov až do ich záveru - do 23. decembra. Čaká nás preto takmer päť týždňov vianočnej atmosféry na ulici, ku ktorej patria chutné jedlá a nápoje a prezentácia zručnosti a talentu remeselníkov a umelcov.

 

Súčasné Vianočné trhy v Bratislave si po inšpirácii sviatočnými trhmi v Rakúsku a v Nemecku začali písať históriu v roku 1993. Ale ak chceme ísť hlbšie do histórie, v skutočnosti nadväzujú na tradíciu svätolaurinských a svätomichalských výročných trhov, ktoré sa v minulých storočiach konali práve na Hlavnom námestí. Ako priestor obkolesený meštiackymi domami bolo námestie na podobné aktivity ako stvorené. V tom čase sa však na trhoch predávali živé zvieratá a výrobky kováčov, súkenníkov, tkáčok a stolárov.

 

Zaujímavé drobničky o tohtoročných vianočných trhoch v hlavnom meste:
  • Vianočný stromček rozžiari 20-tisíc ledkových svietidiel.
  • Súčasťou ceremoniálu budú spievajúce balkóny, ktoré rozozvučia celé námestie. Z podobného zážitku sa zvyknú tešiť aj obyvatelia Verony a iných európskych miest.
  • Mesto sa pri otvorení pokúsi aj o predvianočný rekord zapálením čo najväčšieho počtu prskaviek.
  • Súčasťou trhov budú počas nasledujúcich týždňov aj predstavenia 700 účinkujúcich, ktorí pre  lepšiu náladu zaspievajú i zatancujú.
  • Mikuláš, obľúbený najmä u detí, príde medzi Bratislavčanov až štyrikrát.
  • Návštevníci si budú môcť vybrať vianočné darčeky z ponuky 50 stánkov a celá tridsiatka bude slúžiť na občerstvenie či už horúci grog a medovinu alebo lokšu s makom či teplú kapustnicu.

 

redakcia Doma a Rada

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada