22.11.2018 09:42

Vianočné trhy sa otvoria

Aktuality

 

Nie tak dávno sme riešili príliš horúci september, potom neuveriteľne teplý október a hoci k nám sneh okrem horských oblastí ešte nedorazil, už sú zase aktuálne vianočné trhy. Aj tie už pomaly povestné bratislavské, ktoré sa otvoria 23. novembra.

Už tradične dokreslia na Hlavnom i Hviezdoslavovom námestí atmosféru začiatku zimy, ktorá sa postupne preklopí do najobľúbenejších sviatkov roka. Až do 22. decembra budú si môcť návštevníci vyberať z ponuky asi stovky stánkov. Hoci väčšina ja orientovaná na predaj jedál a nápojov, na svoje si prídu aj tí, ktorí budú hľadať originálne gule a iné dekorácie na stromček, sviatočné obrusy, sviečky všetkých vôní a farieb, ručne pletené šály a rukavice, kožušinové čiapky, šperky, knihy či drevené hračky – všetko dobré tipy na vianočný darček pre svojich blízkych. V gastronomickom menu vianočných trhov nebudú chýbať štrúdle, kapustnica, živánka, medovina, varené vínko, pagáče, lokše s makom, punče a všetky ostatné dobroty, ktoré návštevníkov zasýtia i zahrejú.

Súčasťou vianočných trhov budú aj vystúpenia folklórnych súborov s programom slovenských zvyklostí a kolied a tiež viacerých speváckych zborov s repertoárom adventnej a vianočnej hudby. A poteší aj zahájenie trhov spojené so slávnostným rozsvietením stromčeka na Hlavnom námestí a 6. decembra program pre deti – súťaže a tvorivé dielne v atmosfére príchodu Mikukáša s anjelom a čertom.

Nielen Bratislava sa rozžiari

A kam všade môžu Slováci v roku 2018 ešte zájsť, aby si vychutnali svojskú atmosféru vianočných trhov?

  • Žilina – 23. 11. až 23. 12.
  • Prešov- 26. 11. až 21. 12.
  • Trnava – 1. 12. až 23. 12.
  • Nitra – 1. 12. až  23. 12.
  • Nové Zámky – 2. 12 až 22. 12.
  • Trenčín – 5. 12. až 23. 12.
  • Košice – 5. 12. až 23. 12.

Okrem toho sa vianočné trhy v rozsahu jedného dňa až týždňa budú konať aj v ďalších slovenských mestách: Brezno, Detva, Humenné, Krompachy, Michalovce, Námestovo, Nová Dubnica, Pezinok, Rimavská Sobota, Šenkvice, Spišská nová Ves, Tatranská Lomnica, Turzovka, a Vranov nad Topľou.

Aj za hranice všedných dní

Väčší cestovatelia môžu zažiť aj inonárodné predstavy o Vianociach a tamojšie chute. Stačí, ak sa vyberú do Prahy, Budapešti, Viedne alebo na zámok Schloss Hof, kde určite neodolajú čarovnej sviatočnej atmosfére vo výnimočnom prostredí. Alebo absolvujú cestu do švajčiarskej Bazileji, nemeckého Aachenu, francúzskeho Štrasburgu alebo Colmaru, belgického Bruselu či do estónskeho Tallinnu.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com, internet

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada