11.12.2014 11:01

Vianočné pohľadnice už často neposielame

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Doba sa mení. Aj v prežívaní vianočných sviatkov. Darčeky si vyhľadáme cez internet, byt nám vyupratuje profesionálna firma, vianočné pečivo si objednáme u podnikavej cukrárky a vianočné vinše vybavíme cez facebook. Rýchla doba, rýchle riešenia. Ale...

 

... človeka, najmä skôr narodeného, podobné vianočné expresné a zmodernizované podoby života občas veľmi nenadchnú a s nostalgiou si spomenie na sviatočnú klasiku, ku ktorej patrili aj vianočné pohľadnice. Tento symbol Vianoc si pobudol na svete a žil svoj osud, ktorý sa nádejne vyvíjal, takmer dve storočia. No zdá sa, že jeho éra pomaly končí.

 

Trochu histórie nezaškodí

Zvyk posielať si zdvorilostné správy na Nový rok v podobe textov na červenom podklade mali už starí Číňania. Podobné pozdravy, ale na papyruse, si vymieňali Egypťania a k tradícii vianočných pohľadníc prispel aj stredovek - farári a mnísi predávali počas Vianoc rytiny s kresťanskými motívmi. Dovoliť si ich však mohli len majetní ľudia. A v ďalších storočiach ľudia začali prichádzať na chuť novoročným prianiam s kresbičkami a vinšmi, samozrejme vlastnoručne vyrobenými.

 

Príbeh ako z románu

Predstavme si zasneženú anglickú krajinu z obdobia konca 18. storočia, keď sa blíži čas vianočných sviatkov. Neodolateľná atmosféra oslovila dušu umeleckú, konkrétne maliara Dobsona, ktorý nakreslil zimný les a rodinu pre vianočnom stromčeku. Pomaly sa schyľovalo k dôležitej udalosti, ktorá priniesla svetu skutočnú vianočnú pohľadnicu. Prispela k tomu najmä netrpezlivosť jedného anglického gentlemana z Londýna. Sir Henry Cole už nemal chuť rozposielať množstvo pozdravov svojim známym, ktoré musel sám vypisovať, a tak v roku 1843 objednal u maliara Johna Calcotta Horsleyho obrázok s námetom šťastnej rodinky pri štedrovečernom stole. Bol motívom pre tlač prvej série vianočných pohľadníc, z ktorých sa predalo tisíc kusov. Tak vznikla tradícia hromadného posielania vianočných pozdravov, ku ktorým neskôr pribudlo vydávanie špeciálnych sérií známok s vianočnými motívmi. Ešte masovejší charakter nadobudol zvyk koncom 19. storočia, keď začali Nemci používať pri tlači drevorytiny, ktoré umožnili lepšie tieňovanie a pestrosť obrázkov.

Iná verzia tvrdí, že za vianočnú pohľadnicu môžeme vďačiť Talianom. Nicole Monte Mellini z Perugie už v roku 1709 zvykol napísať na kartičky zopár veršov a osobných prianí a rozposlať ich svojim priateľom a rodine. Inšpiroval dvoch milánskych tlačiarov, ktorí začali pozdravy s obrázkami predávať. No pravdou ostáva, že všade žijú vo svojej podstate rovnakí ľudia a prichádzajú preto na rovnaké veci. Možno podobné nápady skrsli v hlavách aj ďalších ľudí v Nórsku, na Slovensku, v Španielsku či v Poľsku. Len o nich nevieme. Za dlhé desaťročia vznikli tisícky krásnych motívov, či už nafotených sviatočných aranžmánov alebo kreslených pohľadníc s kresťanskými, detskými, tradičnými alebo výtvarne ladenými motívmi. A mnohé majú doslova umeleckú hodnotu.

 

Kraľuje mobil a internet

Aj keď je klasická pohľadnica osobnejšia, pretože si ju môžeme ohmatať a potom položiť pod stromček a neskôr schovať do škatule plnej pohľadníc z minulých rokov, veľmi populárne začína byť posielanie virtuálnych vianočných pohľadníc. Špecializované webové stránky ponúkajú na výber množstvo druhov motívov, z ktorých si každý vyberie ten svoj a ešte môže pridať aj vinš. Potom už stačí zvolenú kombináciu obrazu a slova rozposlať mailom alebo cez Facebook či inú sociálnu sieť všetkým svojim blízkym. No originálnejší budeme, ak si zoberieme papier, farbičky, pero a nožnice a sami si vyrobíme tradičné pohľadnice A  do tvorivej činnosti môžeme zapojiť aj naše deti. A tak ich budeme nenásilne vťahovať do vianočnej atmosféry nielen pri pečení medovníkov a zdobení stromčeka a pocity spojené so sviatkami sa ešte umocnia.

 

Na okraj:

Už by sme sa možno nemali tak kŕčovito držať minulosti, veď nám ešte zostáva veľa iných symbolov, ktoré nás počas Vianoc sprevádzajú. Nakoniec, tento sviatok je aj o veselosti, o ktorú sa postarajú najmä malé deti v rodine. A tie raz, keď vyrastú, už vianočné pohľadnice zo svojich životov pravdepodobne takmer úplne vymažú. Pri prejavoch spolupatričnosti vzdialeným príbuzným a priateľom i známym im bude pomáhať najmä mobil a internet, ktorý už teraz perfektne ovládajú. Ale to je v poriadku. Vývoj spoločnosti napreduje a životný štýl sa mení. A dôležitý nie je spôsob prenosu informácie, ale fakt, že na svojich ľudí nezabúdame.

 

redakcia Doma a Rada

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada