25.11.2020 17:58

Vianočné darčeky z domácej kuchyne

Harmónia – Dekorácie

 

Zdá sa, že tohtoročné Vianoce budú mať trochu iný priebeh. Rovnako príprava na tieto obľúbené sviatky. Pandemická situácia prináša obmedzenia, mnohí nebudú mať šancu dostať sa do obchodných centier a vyberať v pohode darčeky pre rodinu alebo nebudú si môcť pre stratu práce dovoliť štedré nákupy ani cez internet. Je pravá chvíľa siahnuť na dno svojich možností a urobiť podarúnky pre blízkych vlastnoručne.

 

Tí tvorivejší majú väčšinou more nápadov, ostatných môžu inšpirovať tieto naše. V prvom rade treba pohľadať vhodný materiál, v našom prípade textílie, z ktorých sa dajú vyčariť rôzne bytové doplnky. Tieto konkrétne inšpirácie sa nesú vo výraznej červenej, ktorá patrí k tradičným odtieňom Vianoc, ale môžu sa urobiť aj v iných farbách. Závisí od vkusu človeka, ktorého sa chystáme obdarovať, a tiež od charakteru interiéru.

Dlhý večer s knihou v ruke

Vášnivého čitateľa určite poteší vkusný obal na knihy. Aby sa ľahšie pracovalo, treba použiť jednofarebný, prípadne vzorový flauš či iný materiál, ktorý pri strihaní nestrapká. Najprv podľa bežnej veľkosti knihy vystrihneme s rezervou základný diel a k tou ešte dva pásy podľa výšky obalu široké asi 6 cm na zakladanie knižky. Z vnútornej strany oba pásy našijeme na okrajoch obalu a dielko dokončíme ozdobným stehom hrubšou niťou kontrastnej farby. Milý darček, ktorý by mala zvládnuť aj šikovná staršia školáčka a potešiť tak mamu.

Sviatok je o rodine

Dobrým tipom je aj nástenka na fotografie, ktorá môže byť príjemným rodinným prekvapením. Na zhotovenie potrebujeme hrubé plátno s rozmermi 50 x 100 cm. Ako základ si vystrihneme obdĺžnik veľký 40 x 50 cm (orientujte sa podľa priloženého náčrtu), ktorého okraje začistíme štyrmi pásmi. Musia byť široké 6 cm, dva budú mať dĺžku 50 cm a dva 4 cm. Najprv každý prišijeme z rubovej časti, prehneme po celej dĺžke napoly smerom k lícnej časti a zo zahnutým okrajom dovnútra po celej dĺžke prešijeme. Takto postupne vytvoríme efektný okraj po celom obvode nástenky. Na plochu prišijeme alebo prilepíme lepom na textílie malé trojuholníky z flaušu alebo filcu, do ktorých budeme zasúvať fotografie. Množstvo závisí od veľkosti záberov.

Umiestniť fotografie na nástenku môžeme aj iným spôsobom. Na plochu pripevníme plastové obaly (dostaneme kúpiť v papiernictve), môžeme tak urobiť textilným cvočkom na bundy. Do nich sa potom zasunú fotografie a v prípade potreby vymenia za aktuálnejšie. Napokon pod horným okrajom aplikujeme dve alebo tri dierky s kovovým okrajom (galantérna pomôcka pre krajčírky), aby sme nástenku mohli zavesiť. 

S víziou jari

Hoci sme sa ocitli v epicentre chladných mesiacov, určite nestrácame nádej na príchod jari, ktorú môžeme priblížiť aj správne volenými darčekmi. Súprava vankúšov a typovo zladeného puzdra na kvetináč je urobená v jednoduchom priamočiarom štýle. Na nové obliečky potrebujeme flis či flauš (napríklad zo staršej deky) a kvalitné vlnené látky (napríklad z obnosených svetrov). Dôležitá je kombinácia správnych odtieňov. V tomto prípade padla voľba na červenú, ktorú doplníme tmavšou rubínovou, ale môže byť aj hnedá, oranžová a žltá. Najprv urobíme predný diel zošitím menších štvorcov technikou patchwork a potom ušijeme celú obliečku na vankúš.

Na puzdro na kvetináč alebo na vázu potrebujeme kúsky filcu. Nastriháme si z neho 5 štvorcov s rozmermi 20 x 20 cm, ale môžu byť aj väčšie. Na jednotlivé štyri bočné diely naaplikujeme kosoštvorce a trojuholníky z filcu (napríklad zo starých baretiek) v jemne odlišných odtieňoch, ale pridať môžeme aj kúsky iných farieb. Potom jeden spodný a štyri bočné diely spojíme do tvaru textilnej škatule. Môžeme ich na okrajoch najprv zlepiť lepom na textílie a potom prešiť ozdobným stehom. Zaujímavé puzdro položené s kvetinami ma konferenčnom stolíku bude vytvárať dokonalý súlad s vankúšmi v rovnakých farbách uložených na pohovke.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada