16.12.2021 16:02

Vianočná červená a zelená

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Trendy prichádzajú a odchádzajú a Vianoce zostávajú. Platí to aj pre farby. Každý rok sa dozvedáme, ktoré farby práve letia a obchod vždy promptne zareaguje. Pulty zaplnia vianočné gule, hviezdice a reťaze adekvátnej farebnosti. Môžeme si vyberať, či rozžiarime svoj vianočný stromček na modro, na strieborno-čierno, na fialovo, na zlatisto, na ružovo či na tyrkysovo alebo zostaneme verní červeno-zelenej klasike. A prečo je tradičnou práve posledná verzia?

 

Najstaršou sviatočnou farbou je určite zelená. Súvisí so vzťahom ľudí k prírode. Kedysi sa ihličnaté stromy a celoročne zelené kríky ako cezmína považovali za výnimočné až magické. Naši predkovia v nich tušili tajomstvo života, pretože dokázali prežiť aj počas tuhej zimy, a rovnakú vlastnosť prisúdili aj zelenej farbe.

Po rozšírení kresťanskej viery sa do tradičného zdobenia príbytkov pridala aj červená a zlatá farba. Najmä potom, ako cirkev uznala v 4. storočí vianočné sviatky ako oslavu narodenia Krista. Najprv dominovala zeleň cezmínových konárikov, z ktorých sa vili vence, neskôr pribudla červená ako symbol krvi, čiže ukrižovania a utrpenia kresťanského mučeníka. Do zelených vencov sa začali vplietať konáriky trvanlivých kríkov s červenými bobuľami. Poslednou farbou, ktorá doplnila osvedčenú dvojicu, bola zlatá. Predstavovala dar, ktorý narodenému Ježiškovi priniesol do Betlehema jeden z troch kráľov, ale zároveň symbolizovala aj prísľub večného života. Zvyk zdobiť zelený stromček červenými jabĺčkami a prípadne aj slamenými ozdobami vznikol až v 16. storočí v Nemecku a o dve storoči neskôr sa postupne rozšíril aj v iných krajinách.

Zdá sa, že starej tradície sa nechcú ľudia vzdať ani po tisícročiach. Možno aj preto, že kombinácia zelenej a červenej je už na prvý pohľad príťažlivá a možno jej osudovosť kontrastu života a smrti máme zadratú pod kožu príliš hlboko.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.morguefile.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada