22.12.2018 15:40

Vianoce patria najmä deťom

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Každý rodič to asi prežíva rovnako. Keď deti dospejú a rozutekajú sa mu po svete, vianočné sviatky sú šmahom akési iné. Akokoľvek chytáme konce spomienok aj na vlastné vianočné pocity z detstva, nedarí sa celkom vrátiť tú výnimočnosť zážitku. Nič sa nedá robiť, zrazu sú Vianoce chudobnejšie. O radosť a o spontánnosť, ktorú dodávali domácej atmosfére celé tie roky práve naše menšie i väčšie deti.

Ešte to funguje aj pri odrastenejších potomkoch. Ak ako študenti trávia štedrý večer s rodičmi, radi sa posunú do ranného detstva a dokážu vyplniť domácnosť veselosťou a výbuchmi radosti. No najsilnejšími vianočnými emóciami to vibruje v rodinách s deťmi vo veku škôlkarov a školákov. V takýchto domácnostiach by sa vzrušenie z očakávania dalo krájať. Vlastne nejde o žiadne tajomno, každý rok s výnimkou darčekov prichádzajú vždy rovnaké veci. Pečú sa medovníky, ozdobuje vianočný stromček, vypráža kapor, pripravuje majonézový šalát, varí sa kapustnica či iná sviatočná polievka a na stôl sa kladú orechy, med, jablká a vianočné oblátky. A predsa všetkými členmi rodiny lomcuje dojatie. Práve vďaka deťom, ktorí svojimi silnými emóciami nakazia aj ostatných.

 

A aby to nebolo len o spontánnosti, môžu deti urobiť niečo iniciatívne sami pre atmosféru vianočných sviatkov a ešte väčšiu radosť svojich rodičov. Čo takto naučiť sa peknú básničku alebo pesničku? Ako napríklad túto.

Vianoce

Zima prišla, vietor duje,
vonku sniežik poletuje.
Cez oblok sa tlačí mráz,
Vianoce už sú tu zas.

Deti v očiach iskru majú,
svetielko ňou zažínajú.
teplom svojho srdiečka,
zohrejú aj Ježiška.

Sniežik ešte padá, padá,
človek lásku stále hľadá.
Ježiško k nám príde včas,
daruje nám pokoj, lásku,
uloženú v nás!

Podobných je mnoho, treba si vybrať srdcu najbližšiu. A pretože dnes nemáme dobu ľadovú, ale počítačovú, internet nasneží kopu krásnych veršovačiek. Stačí zájsť na web vianoce.sk  a hlavne na stránky básničky a pesničky a slovenské koledy a piesne.

Na záver už len ostáva zaželať aktuálnym rodičom školopovinných a podobne starých detí, aby si naplno užívali výnimočnosť vianočných sviatkov s hlasom zvončeka, ktorého zvuk dostáva deťúrence do vytrženia. Aby si vychutnali ich celodenný stav krásnej eufórie. To napínavé čakanie na zlaté prasiatko, ktoré garantuje zázrak, aj čakanie na kapra s majonézovým šalátom, ktorý chutí úplne inak ako kedykoľvek inokedy, a hlavne čakanie na vyvrcholenie dňa, na rozbaľovanie darčekov. A aby mohli sledovať aj jedinečnosť scény, keď si deti večer k posteli položia všetky vytúžené hračky, knižky, lyže a bicykle, ktoré potom v noci vyplnia aj ich sny. To všetko sa však, našťastie, mame a otcovi iba nesníva, to všetko sa im naozaj deje. Aby neskôr, keď ich dospelým deťom bude domov tesný a keď budú žiť vlastný život a zdobiť vianočný stromček pre vlastné dieťa, mohli rodičia zaloviť v pamäti a počas zážitkovo skromnejšieho štedrého dňa ujedať z krásnych spomienok.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada