27.11.2018 22:31

Vianoce bez stresu

Domácnosť - Upratovanie a údržba

 

Dobrý plán je prvý krok úspechu. Podobne by sme si mali naplánovať harmonogram činností, ktoré chceme stíhať do sviatkov. Aby sme sa zbytočne nestresovali, že sme napriek plnému nasadeniu nestihli pár podstatných vecí.

Je toho toľko, čo chceme urobiť, aby sme mali pocit dokonalých vianočných sviatkov. Ešteže nám do nich chýba viac ako mesiac. Ale pozor, týždne utekajú ako voda. Tak teda poďme na to! Povinnosti si rozvrhnime podľa toho, v ktorom týždni sa práve nachádzame.

 

5 týždňov – prvé darčeky i cukrovinky

Treba si napísať zoznam blízkych a rozmyslieť si charakter darčekov, ak sme to ešte neurobili. Ak chceme nakupovať darčeky on-line, je najvyšší čas, pretože väčšina internetových spoločností dodáva tovar do niekoľkých týždňov, čo sa môže ešte predĺžiť kapacitnými možnosťami prepravných firiem teraz pred sviatkami.

Rovnako si urobme plán prípravy pohostenia, najmä vianočných sladkostí a zájsť do obchodu pre potrebné ingrediencie. Môžeme už začať piecť orechové tyčinky, pečivo s citrónovou polevou a hlavne medovníčky, ktoré potrebujú čas na zmäknutie.

4 týždne – keksíky s anízom a zázvorom

Čaká nás ďalšie pečenie, tentoraz linecké keksy, kokosové pusinky, medvedie labky, strojové cukrovinky a pečivo s anízom a zázvorom, ktoré by bolo inak tvrdé, keby sme ho piekli pár dní pred sviatkami. V tomto týždni už vybehnime kvôli zvyšku darčekov do obchodov, aby sme sa vyhli veľkej tlačenici pred Mikulášom a Vianocami. Navyše je teraz ešte celkom slušný výber tovaru, tesne pred Štedrým dňom je to už bieda a potom kupujeme, čo vidíme a nie, čo sme si predstavovali.

 

3 týždne – poriadok s vecami a živý stromček

Ak sa chystáme na väčšie upratovanie, začnime skriňami a šatníkom. V prvom rade konečne schovajme letné oblečenie či pomôcky a na prístupné miesto uložme zimné. Ak sa vám podarí nejakých vecí zbaviť, tým lepšie. Uvoľníme tak priestor a upratovanie bude jednoduchšie.

Ak nemáme umelý, mali by sme okolo Mikuláša už vyberať živý stromček. Aby nám borovica či jedlička vydržala, treba kúsok zo spodku kmeňa odrezať a stromček postaviť do vedra s vodou a umiestniť na chladnejšie miesto (pivnica, garáž, lodžia).

2 týždne – veľké upratovanie a elektrické sviečky

Vhodný čas na zvládnutie kompletného upratovania v priebehu víkendu. Začnime od stropu. Na stenách, lustroch a skriniach odstráňme prach a ak máme závesy a záclony (mnohé domácnosti sa ich aj kvôli alergikom zbavili), tak ich zvesme a operme. Ďalším bodom sú okná, vitríny, dvere a zrkadlá, potom nábytok a sedacia súprava a nakoniec dlážka a koberce. Takto postupujeme v obývačke i v pracovni a rovnako v spálni a detskej izbe, kde ešte musíme povysávať matrace na posteliach a prezliecť periny. Osve riešime kuchyňu a všetky spotrebiče (mikrovlnná rúra, chladnička, mraznička) a tiež sklenené a porcelánové súpravy zo všetkých miestností. Kúpeľňu si nechajme na úplný záver, keď máme za sebou všetky mokré procesy v interiéri.

V pokoji si v priebehu najbližších dní nachystajme rôzne hotové vianočné dekorácie v kuchyni, spálni či detskej izbe (betlehem, nálepky na okno) a skontrolujme elektrické sviečky a reťaze na vianočný stromček, aby sme ich nekupovali na poslednú chvíľu. A pustiť sa môžeme aj do prípravy pečiva s čokoládovou polevou a jemných keksov z maslového cesta, ako sú vanilkové rožteky alebo škoricové hviezdičky.

1 týždeň – dekorácie z čečiny a makovník

Kapra, mäso na rezne i šunku si môžeme kúpiť v predstihu a zamraziť, aby sem nemuseli vystáť frontu pri pokladni v supermarkete tesne pred sviatkami. Postupne si aj baľme darčeky a ukladajme  na jedno miesto, inak by sme mohli zabudnúť, kde všade sme ich schovali.

Je čas na dekorácie z čerstvej čečiny, z voňavých konárikov ihličnatých stromov, či už venčeky alebo aranžmány so sviečkami. A tiež posielanie vianočných pozdravov, inak už budeme stíhať len tie mailové.

Dva dni pred Štedrým dňom ešte urobme posledné nepečené cukrovinky a v predposledný deň si ozdobme stromček a upečme makovník, orechovník, bratislavské rožky, vianočku, štólu či iné tradičné koláče. Posledný deň by mal patriť výhradne príprave štedrej večere – vyprážanej rybe, zemiakovému šalátu, makovým pupákom a samozrejme vianočnej polievke, či už je to kyslá hubová s rezancami, strukovinová alebo kapustnica.

 

Tipy:

  • Netýrajme sami seba zlým pocitom, že sme neumyli okná alebo nevyleštili kryštálovú súpravu pohárov vo vitríne, Vianoce nebudú preto menej pekné a veselé.
  • Zapojme do prípravy všetkých členov rodiny, i menšie deti, môžu aspoň ozdobovať medovníčky.
  • Na upratovanie si môžeme zavolať aj profesionálnu firmu, minimálne na umývanie okien a tepovanie kobercov. Stojí to peniaze, ale aj šetrí čas.
  • Ak nestíhame, kúpme si hotové vianočné pečivo, alebo si zistime, či niekto v našom okolí nepečie sladkosti za slušnú cenu.
  • Ak nám to tento rok finančne celkom nevychádza, ale chceme napriek tomu všetkých obdarovať, môžeme zapojiť vlastnú fantáziu a zručnosť. Možno niekoho potešia vkusne zarámované fotografie, teplý šál (pleteniny sú zase in) alebo invenčne zabalené upečené keksíky či vaječný likér vlastnej produkcie.

 

Dobrá rada:

Napriek úžasnému pocitu dokonalosti z nablýskanej domácnosti, množstva vianočného pečiva vlastnej výroby i perfektne zvládnutej štedrej večere nie je až tak podstatné, aby sme celý plán do posledného bodu splnili. Ak to má byť za cenu vyčerpanosti, pre ktorú si sviatok ani nevychutnáme, tak celá námaha za to nestojí. V prípade, že sa nám všetko nepodarilo alebo sa nepredvídane nakopili aj iné starosti, či už synova viróza, nové úlohy v práci, vypredaný kapor alebo zhorené medovníky, netreba si zúfať. Podstatné je, že sedíme všetci pri jednom stole, aj keď namiesto kapra degustujeme vyprážané rybie filé.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada