27.04.2012 15:20

Verejné mobilové rošády

Intímne informácie naživo. Aj tak by sa dal nazvať štýl komunikácie, akej sa niektorí ľudia dopúšťajú pri používaní mobilu na verejnosti. V prvom rade ju realizujú poriadne nahlas a navyše s obsahom, ktorý ostatných ale absolútne nezaujíma. Poznáme tri základné kategórie podobných neandertálcov v komunikácii a likvidátorov pokoja nás ostatných. Prví sú chleboví užívatelia mobilu, ktorí ho majú na vybavovanie ultrakrátkych hovorov a bleskové overovanie svojej existencie. Najpodstatnejšie je hlasité zvonenie, ktoré vás intenzitou a charakterom zdvihne zo sedadla v autobuse alebo vás v rade pred pokladňou v supermarkete chytí skoro zrádnik, keď od zákazníka pred vami podobný zvuk zadrnčí do vzdialenosti desiatich metrov. Potom už o nič nejde, len o pár nerozvitých viet typu „No, to som ja. Stojím v rade. Sa máš? Ja tiež. Tak čau.“  

Druhá zvukovo nápadná kategória sú biznismeni či hráči na veľkých šéfov, ktorí mobil zneužívajú na šírenie nie poplašnej správy ale falošného imidžu a hlavne na demonštrovanie vlastnej dôležitosti. Významnosť tejto osôbky sa umocňuje intenzitou jej hlasu a „váhou“ informácií vykričaných do chudáka malého mobilného prenášača dát. Príkaz na prevod stotisíc eur na účet na Kajmanských ostrovoch alebo zrušenie zasadania predstavenstva si však musí vypočuť celé blízke okolie. Chvíľu všetci s rešpektom sledujú špičkové know-how, ale vzápätí nejednému náhodnému divákovi predstavenia začne vŕtať v hlave očividná nerovnováha. Od poskytovateľa správ podobného charakteru by ste čakali, že mu bude na limuzíne dvere otvárať osobný šofér. A on zatiaľ štekajúc povely podriadeným meria ulicu vlastnými nohami alebo sedí v električke či v trolejbuse stískajúc medzi kolenami ošúchanú aktovku. Ale možno iba preferuje zdravý životný štýl a šetrí prírodu.

Treťou výraznou a hlavne hlučnou kategóriou sú klebetníci a hlásne trúby v jednom. Sú schopní, či skôr schopné o intímnych záležitostiach kamarátky hovoriť tak jednoznačne a intenzívne, že všetci náhodní poslucháči sa musia červenať. Neviem, či sú tieto mobilové autoterapeutky nahluchlé alebo majú niečo iné s ušami, ale dokážu ohovoriť celú rodinu i kolektív v práci a riešiť manželské problémy tak nahlas, ako keby v čakárni u lekára alebo na pošte boli samé. Občas ma nutká podať im amplión, aby nemuseli tak týrať hlasivky a efekt by bol úplne rovnaký. A ešte by aj ušetrili za prevolané minúty. Takže, vážení a drahí súkromno-verejní krikľúni, skúste stlmiť hlas i vášne, ktorými bezohľadne obťažujete pol ulice či nákupného centra. Verte, že nikto nie je zvedavý na informácie z vášho súkromia, pretože v nich absentuje čo i len stopa akejkoľvek dôležitosti pre všetkých nechcených poslucháčov. Mimochodom, viete, prečo sú mobily také malé? Dôvodom nie je len ich úžasná skladnosť, aby sa zmestili do vrecka na nohaviciach či do malej kabelky. Je to aj motivácia k odovzdávaniu informácií v absolútnom súkromí, ktoré tento predmet vo vzťahu k vášmu uchu a ústam poskytuje. Chce to len cvik. A trochu viac tolerancie a spätnej väzby.

 

Alžbeta Slováková - Spáčilová

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada