Venujme nohám pozornosť aj v zime
Zdravie a krása – Staráme sa o telo
Už mesiace si obúvame čižmy alebo zimné topánky a teplé ponožky, naše nohy preto dostávajú poriadne zabrať. Rovnako im nesvedčí dlhodobý pobyt vo vykúrených prostrediach so zníženou vlhkosťou vzduchu, preto sa i v zimnom období boríme s problémom suchej kože. Čoskoro sa oteplí a zo skrinky vytiahneme sandále a ľahšiu obuv. Aktuálnou sa stane aj vizáž našich chodidiel. Je čas venovať im zvýšenú pozornosť.
Najväčším problémom býva zhrubnutá suchá koža na pätách a na ďalších častiach chodidiel, vystavených tlaku obuvi. Ak ju pravidelne neodstraňujeme, olupovanie kože a pre zníženú elasticitu i jej praskanie spôsobujú ťažkosti pri chôdzi. Aké sú príčiny častejšieho výskytu tohto problému?
- VEK – starnutím kože sa znižuje produkcia potu a mazu a stenčuje sa ochranná vrstva kože, starší ľudia preto potrebujú starostlivosť profesionálnej pedikérky.
- PROFESIA – ľudia pracujúci v upratovacích službách, v zdravotníctve a stavebníctve alebo všetci vystavení nadmernej hygiene, ktorá zbavuje pokožku prirodzenej vlhkosti.
- CHOROBA – suchú kožu vrátane tej na chodidlách majú pacienti s atopickým ekzémom.
- EXTRÉMNE PODMIENKY – vietor, mráz či horúčava, suchý vzduch či nízka vlhkosť vzduchu, zafajčené alebo klimatizované prostredie, UV žiarenie a nadmerný kontakt s vodou, to všetko kožu vysušuje.
- CHEMICKÉ VÝROBKY – mydlá, saponáty, rozpúšťadlá a čistiace prípravky vôbec spôsobujú stratu vlhkosti a zrýchľujú proces vysychania kože.
Rozhodnú aj domáce podmienky
Je dôležité si uvedomiť, že tento problém nevyriešime jednorazovo, ale cielenou každodennou starostlivosťou. V prvom rade však musíme vytvoriť základné podmienky, aby sme extrémnej tvorbe hrubej kože predišli. Treba ...
- ... obmedziť kontakt s vodou čiže skrátiť dobu sprchovania a najmä kúpeľa, ktorý by nemal trvať dlhšie ako 15 minút.
- ... používať vodu s teplotou najviac 37°C.
- ... namiesto mydiel, ktoré kožu vysušujú, siahnuť po sprchových géloch s prídavkom oleja.
- ... po sprche ošetriť kožu do 3 minút, kým je ešte vlhká.
- ... nosiť ľahké a voľnejšie oblečenie, najlepšie z bavlny.
- ... zabezpečiť v domácom prostredí správnu vlhkosť (ideál okolo 50 percent) a teplotu vzduchu (okolo 20°C).
Čo naše nohy ešte potrebujú
Ošetrenie krémom po každom kúpeli či sprche.
- Raz týždenne detailné odstraňovanie suchej kože na pätách. Môžeme použiť pemzu alebo iný druh škrabky.
- Raz mesačne výživný olejový zábal. Výborná je aj salycilivá masť, ktorú si natrieme na problémové miesta, chodidlá zabalíme do igelitu a po 45-minútovom pôsobení nohy umyjeme a zmäknutú kožu odstránime. A rovnako účinný je kúpeľ so zohriatym olivovým olejom, do ktorého si ponoríme nohy na pol hodiny.
- Párkrát do roka celonočná procedúra. Chodidlá si natrieme mastným krémom alebo vazelínou, potom ich zabalíme do potravinárskej fólie, navrch si natiahneme teplé ponožky a necháme pôsobiť počas spánku.
Prírodný tip: Do neparfumovaného krému pridajme trochu oleja z marhuľových kôstok, ktorý úspešne zmäkčuje kožu. Krém treba vtrieť do pokožky hneď po kúpeli, kým je vlhká, potom ju začnime odstraňovať.
Dobrá pomôcka: Najúčinnejším na zbrúsenie odumretej zrohovatenej kože je elektrický pilník, ktorý vďaka rýchlo rotujúcej hlavice výrazne uľahčí namáhavú procedúru. Špeciálny povrch valčeka s mikrogranulami odstráni drsnú a hrubú kožu bez bolesti a jemne, takže dokáže nahradiť profesionálnu manikúru. Dokonca má aj zábezpeku, pri silnejšom pritlačení na kožu sa vypne. Preto je vhodný aj pre diabetikov, ktorým sa možné ranky pri odstraňovaní mozoľov a stvrdnutej kože veľmi ťažko hoja.
Poznámka: Výskyt zhrubnutej kože na pätách, ktorú vnímame ako estetický problém, by sme nemali podceňovať. Cez trhlinky v koži sa môžu z vonkajšieho prostredia dostať do tela baktérie a vyvolať zápal. A popraskaná a šupinatá koža môže signalizovať aj zdravotnú komplikáciu – mykózu, ktorú musí riešiť kožný lekár.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com
—————