10.03.2016 12:40

Veľká noc po švédsky

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Keď sa dlhá, chladná zima pomaly vytráca zo Švédska, prichádza Veľká noc – najočakávanejší symbol jari. Deti sa nevedia dočkať prehľadávania skríň a povál, aby si mohli zadovážiť dokonalý kostým pre bosorky. Rodičia sa starajú o to, aby bol domov krásne ozdobený a stôl prestretý chutnými švédskymi pokrmami. Nechajte sa inšpirovať švédskou Veľkou nocou aj vy.

Obdobie obnovy – pre prírodu aj pre ľudí

Deti vo Švédsku chodia počas Veľkej noci od susedov k susedom s pomaľovanými červenými ústami a líčkami a s čiernymi pehami. Uchmatnú metlu, klopú na dvere a každému zaželajú veselú Veľkú noc. Rozdávajú svoje kresby výmenou za sladkú maškrtu. Táto tradícia sa vo Švédsku uchovala ešte z čias, kedy si ľudia mysleli, že počas Veľkej noci bosorky odlietajú na metlách za hriešnym životom na Blåkulla (lúku, na ktorú sa dalo dostať iba magickým letom).

Hry s vajíčkami

Počas Veľkej noci sú švédske domovy ozdobené operenými brezovými vetvičkami a maľovanými vajíčkami. Prečo práve vajcia? Pred mnohými rokmi, počas dlhého zimného 40-dňového pôstu, nebolo dovolené jesť vajíčka. A čo viac, je to sezóna, kedy sliepky znášajú najviac vajec. Tie sa nahromadili, takže vajcia boli prirodzenou súčasťou veľkonočných pokrmov. Švédske deti milujú maľovanie vajíčok a tiež rôzne špeciálne hry s vajíčkami.         A nepochybne sa tešia na to, ako sa naplní ich vlastné papierové vajíčko sladkosťami.

Švédsky veľkonočný stôl

Na Veľkonočnú sobotu sa prestrie „smörgåsbord“ - švédsky stôl so sleďmi, rôznymi pochúťkami z lososa, zemiakov, s chrumkavými suchármi, syrom, vajíčkami a podobnými jedlami, spolu s neodmysliteľným šnapsom. Sú to ľahšie jedlá doplnené ešte rôznymi druhmi sladkostí, napríklad marcipánovými a čokoládovými vajíčkami s plnkou. Čaro švédskych stolov je v tom, že si môžete dopriať z každého niečo alebo vynechať to, čo nemáte radi a pridať viac vášho obľúbeného! 

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: IKEA

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada