23.03.2020 15:39

Vďaka baktériám ani doma bezpečne

Zdravie a krása – Zdravé bývanie

 

Domáce prostredie považuje asi každý za bezpečný azyl, v ktorom ho nikto a nič neohrozuje. Občas však zabúdame na tie najmenšie, okom neviditeľné, hrozby, ktoré nám aktuálne pripomenula svetová pandémia spôsobená korona vírusom.

Chrípkový vírus je už bežnou sezónnou súčasťou nášho života, akosi sme si naň aj zvykli. No jeho nebezpečnejší, rýchlejšie sa šíriaci príbuzný nás už stavia do pozoru. Siahame preto po dezinfekcii a kladieme si otázky, kde všade by sa nebezpečné zdroje nákazy mohli v našom súkromnom prostredí vyskytovať. Problémom sú naše vlastné ruky, ktorými chytáme rôzne predmety, minimálne sa ich dotkneme prstom. Kľúčová je preto disciplína v hygienických návykoch a precízne umývanie rúk hlavne po príchode zvonku. Kde všade sa môžu mikróby skrývať?

Klávesnice, mobily, ovládače...

Notorickým zdrojom sú všetky technické pomôcky, ktoré nám pomáhajú v práci alebo nám sprostredkúvajú zábavu – počítačové myši, klávesnice, tablety, mobily či ovládače televízora a klimatizácie. Pre častý kontakt s rukami sa na týchto predmetoch vytvára vrstva vlhkého mastného filmu, v ktorom sa po dotyku prstov množia mikróby. Väčšinou sú to neškodné kmene, ale môžu to byť aj choroboplodné mikróby.

 

Kabelky, tašky, ruksaky...

Opatrný treba byť v prípade peňaženky, veď s ňou často manipulujeme v obchode a inom verejnom priestore, ktoré môže byť kontaminované nositeľom vírusu. Rovnako dámska kabelka, ktorú si ženy zvyknú položiť na sedadlo v kaviarni alebo i na zem. Preto ju po príchode treba radšej utrieť antibakteriálnou utierkou a už vôbec nie klásť na kuchynskú linku alebo stôl, kde konzumujeme jedlo. Problémom býva aj vnútro kabelky, v ktorej by si mala majiteľka pravidelne robiť poriadok

Kozmetické štetce, hubky...

Štetinky pomôcky na skrášľovanie ženskej tváre bývajú plné zvyškov púdru či make-upu a hubky aplikátorov zase pozostatky očných tieňov. Všetko živná pôda pre množenie baktérií a napokon príčina možných infekcií a dermatologických problémov. Štetce treba pravidelne vyčistiť pomocou teplej vody a mydla, prípadne čistidla na báze alkoholu.

Hubky, špongie...

Ideálnym prostredím na prežívanie baktérií a vírusov je vlhko, teplo a najmä zvyšky jedla v hubkách na umývanie riadu. Meniť by sa mali vždy po dvoch týždňoch. Je to problém aj penovej hubky či lufy, pomôcok pri sprchovaní alebo kúpaní. Tie však stačí vyprať pri vyššej teplote a alebo zohriať v mikrovlnke.

Holítka...

Pri holení alebo v prípade žien odstraňovaní chĺpkov netreba šetriť na malej pomôcke. Na žiletkách alebo ostrej hrane sa zachytia stopy bakteriálneho osídlenia kože, ktoré sa môžu prenášať pri rodinnom používaní jediného holítka. Ostrie poškodzuje vrchnú časť kože a spôsobuje neviditeľné zranenia, ktoré sú bránou pre vstup infekcie do tela. Najlepšie je používať jednorazové.

Kúpeľňové vešiaky...

V kúpeľni s vysokou vlhkosťou sa plesne aj mikróby množia rýchlo. Žijú veselo aj na držiakoch, z ktorých preskočia ľahko na uteráky. Takto sa môžu preniesť na druhého človeka okrem iných nákaz aj vírusové bradavice a zápal spojiviek. Vešiaky treba pravidelne očistiť a uteráky meniť minimálne raz za týždeň.

POZOR...

  • ... na prenos baktérií medzi zubnými kefkami, ktoré bývajú umiestnené v jednom pohári či držiaku blízko seba. Nezabúdajme, že ak sme zdraví, mali by sme si kefku vymieňať najmenej každé tri mesiace, ale po absolvovaní vírusového ochorenia okamžite. Problémom býva často aj samotný pohárik alebo kelímok na uskladnenie zubných kefiek, najmä jeho dno.
  • ... na riziko používania nosných sprejov a kvapiek v rámci rodiny. Na aplikátore, ktorý sa zasúva hlbšie do nosných dierok, zvyknú uviaznuť mikróby a infekcia sa potom rýchlo šíri medzi partnermi či súrodencami.
  • ... na predmety v dome, ktorý obývame s dvadsiatkou ďalších susedov. A nikto si nemôže byť istý, kto z nich je práve nachladnutí alebo dokonca pozitívny na koronavírus Musíme si to uvedomiť vždy, keď siahame na kľučky od vchodových dverí, dotýkame sa poštovej schránky alebo tlačidiel vo výťahu. Odporúča sa používať papierovú vreckovku alebo lakeť.
  • ... na boxy s hračkami pre deti, ktoré si ich často dávajú do pusy. Treba preto aj malé deti viesť k tomu, aby si ruky umyli po hre a pred každým jedlom.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada