10.02.2017 16:04

Valentínske srdiečko a iné radosti

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Blíži sa 14. február, sviatok Valentína, keď všetci zamilovaní môžu deklarovať svojmu partnerovi ba i celému svetu veľkosť svojho citu výraznejšie ako po iné dni. Honosnou či nežnejšou kyticou, zlatým prstienkom alebo luxusným parfumom.

Stáva sa to už pomaly národnou športovou disciplínou. Až inšpirovaní reklamou, ktorá na výnimočný deň zasľúbený láske upozorňuje skutočne intenzívne, sa napokon nechajú atmosférou naočkovať aj ostatní ľudia, ktorých k sebe viažu napríklad silné rodinné väzby. A zvyknú si tiež vyjadriť úprimnosť citu a obdariť sa drobnými darčekmi. Najviac sa asi radujú obchodníci. Lebo z regálov miznú aj čokolády, bonboniéry, zaujímavá bižutéria a iné milé suveníry. Nie vždy vyhráva komercia. Niekto vsadí skôr na originalitu a vyšije či nakreslí srdiečko aj s úprimným vyznaním. Kde sa však vzal tento svojský sviatok a aká je jeho história?

Kňaz, ktorý nerešpektoval cisára

Deň sv. Valentína súvisí s kresťanskými tradíciami. Legenda hovorí o kňazovi Valentínovi, ktorý žil v treťom storočí v Ríme. Bolo to v čase, keď sa cisár Klaudius nepopulárne zamiešal do životov mladých junákov a dekrétom im zakázal sobášiť sa. Zo ženatých mužov vraj poriadni bojovníci nebudú, väčšiu šancu prebojovať sa k výnimočným vojenským úspechom mali podľa neho slobodní muži, ktorí nemajú žiadny vzťah a preto sa im do vojny odchádza ľahko. Našťastie, zamilované páriky našli spriaznenú dušu v kňazovi Valentínovi, ktorý ich tajne zasnuboval i oddával. Klaudius však zrade neodpustil a cisár svoj hnev napokon zavŕšil krutým trestom, Valentína odsúdil k smrti. Trest odťatím hlavy bol vykonaný 14. februára roku 296 a z Valentína, ktorého si ľudia vážili nielen ako kňaza, ale aj ako lekára, či skôr ľudového liečiteľa, sa stal mučeník. Zaujímavosťou je, že tento deň bol zároveň pohanským sviatkom luperkálií, kedy sa Rimania venovali obradu očisty a slávili sviatok plodnosti. Tento čas považovali za oficiálny začiatok jari.

 

Prvý valentínsky pozdrav

Paradoxne práve vo väzení sa kňaz Valentín zaľúbil do dcéry žalárnika, ktorú najprv vyliečil a ktorej podľa legendy poslal pred popravou valentínsky pozdrav s vyznaním. Bol prvým, ale v nasledujúcich storočiach ho nasledovali tisíce ďalších, ktorých adresátom bola milovaná osoba. Neskôr sa začali posielať zaľúbené Valentínky, ktorých zakladateľom bol francúzsky vojvoda Karol Orleánsky. Keď bol začiatkom 15. storočia po prehratej bitke zajatý, písal z londýnskeho Toweru svojej žene listy plné lásky a zamilovaných veršov. Až v 19. storočí sa začali vyrábať valentínske pozdravy, ktoré si mohol každý zaľúbený kúpiť. Robili sa ručne a zdobené boli ornamentmi, sušenými kvetmi alebo korálikmi. Každý rok sa vraj na svete pošle miliarda valentínskych pozdravov. Hoci aktuálne to budú skôr SMS-ky.

A k výnimočnému statusu 14. februára ako dňa zaľúbených prispel ešte jeden prírodný úkaz. V stredoveku sa totiž tradovalo, že práve v tento konkrétny deň sa začínajú páriť vtáky, čo v mnohých evokovalo práve obdobie hrkútania zaľúbených milencov.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada