28.09.2022 15:06

V retro hrncoch zdravo a rýchlo nenavaríte

Varenie – Rady z kuchyne

 

Aj vy máte v kuchynskej linke a komore zašité staré riady, ktoré patria k dinosaurej edícií hrncov? Pri všetkej úcte ku kúskom, v ktorých varila ešte vaša stará mama, čo vám aj bráni posunúť ich do kategórie odpadu na vyhodenie, dnes sa už dá variť naozaj modernejšie. Čiže rýchlejšie a zdravšie.

Ľudstvo prešlo v oblasti prípravy jedál poriadny kus cesty. Od pahreby na opekanie zemiakov a rýb, horúcich kameňov na placky a ražňov na celé prasiatko cez hlinený a potom honosný medený riad až po smalt s tenkou vrstvou skla na povrchu, ktorá zvykla popraskať a olupovať sa. Hoci pri opatrnejšej manipulácii môže smaltový riad slúžiť aj dnes, má už mladších súrodencov z rodu nádob na varenie. Či už automatický varič ryže, kontaktný gril, pomalovarný hrniec alebo teplovzdušnú rúru s rotačným ramenom, z ktorej vychádzajú špeciality rýchleho občerstvenia. Nemusíte mať ale všetko, pri výbave platí princíp racionality. Radšej menej riadu, ale hlavne kvalitný.

Zdravé varenie je in

Z hľadiska zdravej výživy sa odporúčajú hrnce a panvice z teflónu, na ktorých sa pri príprave jedál minimalizuje používanie tuku. Treba však siahať po kusoch renomovaných výrobcov, ktoré vydržia dlhšie. Pozor na poškodenie povrchu, do jedla sa môžu potom dostať škodlivé látky. Teflónové kuchynské prvky preto nepatria do umývačky riadu. Užitočný je aj dvojitý parný hrniec, v ktorom sa dajú pripravovať veľmi zdravé recepty na pare, v potravinách zostane viac minerálov i vitamínov. Rovnako v jedlách uvarených v tlakovom hrnci, ktorý výrazne skracuje dobu ich prípravy, čím sa zároveň šetrí aj energia.

 

Poznáte rímsky hrniec?

Zaujímavosťou je rímsky hrniec z neglazovanej keramiky. Je to hlbšia nádoba s vekom, ktorú treba pred použitím ponoriť do vody. Hlina nasiakne tekutinou, ktorá počas pečenia či varenia garantuje jedlu vlhkosť. Takto pripravované jedlá sa preto nepripália a majú výnimočnú chuť. Pretože nie je potrebné pridávať tuk, takéto varenie je vhodné aj pre ľudí so žlčníkovou či redukčnou diétou.

Ku kvalitnému a zároveň trvanlivému patrí a aj titanový riad s vysokou akumulačnou schopnosťou, vďaka ktorej treba na varenie menej energie. Špeciálna keramická úprava zabraňuje pripaľovaniu jedla a dovoľuje používať aj kovové kuchynské náčinie. Špecifické tvarovanie pokrievok aj ich spôsob uzatvárania pomáha zadržiavaniu a cirkulácii horúcej pary. Preto sú pokrmy šťavnaté s vysokým obsahom vitamínov a minerálov.

 

Kto má rád nasladko

Aj v pečení múčnikov doba pokročila. Ku kvalitným plechom patria teflonové a najnovšie kraľuje v domácnostiach pružný silikón. Materiál je ľahký, umýva sa bez problémov, dokonca aj v umývačke riadu a je odolný voči teplote až do 280 stupňov Celzia. Navyše pečenie je zdravšie, pretože formy sa nemusia vymastiť a vysypať múkou, a zároveň úspornejšie na energiu, keďže dobrá vodivosť silikónu skracuje dobu prípravy asi o tretinu.

Čo by v kuchyni nemalo určite chýbať?

  • jeden veľký hrniec s obsahom 4 až 5 litrov na prípravu polievok či varenie cestovín
  • litrový na párky či vajíčka
  • dvojlitrový na ryžu 
  • trojlitrovým na zemiaky 
  • jeden nižší so širším dnom na dusenie mäsa.
  • dve väčšie panvice, jedna ľahšia s teflonovou ochrannou vrstvou na zeleninu, jedlá z vajec a ryby či hydinu a druhá liatinová z hrubším dnom na opekanie a vyprážanie mäsových pokrmov
  • wok z ušľachtilej ocele na prípravu ázijských receptúr
  • hlbší oválny liatinový pekáč s pokrievkou na pečenie mäsa a hydiny a prípravu ragú
  • veľké plechy na koláče a keksy
  • základné formy na pečenie – tortová, bábovková, hranatá a pizzová

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada