26.08.2017 16:13

Už ste presadili svoju orchideu?

Zelený domov – Pestujeme rastliny

 

Orchidey sú nádherné kvety, ktoré sa zvykli kedysi darovať ako rezaný kvet pri výnimočnej príležitosti. Dnes je už bežnou súčasťou domácnosti aj pestovaná verzia tejto ušľachtilej rastliny.

Lišajovec ako jeden druhov orchideí pestuje v domácom prostredí najčastejšie. Máva množstvo kvetov na stonke, preto ju treba priväzovať k nejakej drevenej či plastovej tyčke ako opore. Kvety tohto sú veľmi citlivé a krehké, najmä v období puku. Ak nechcete prísť o farebnú nádheru, odporúča sa nepresúvať črepník s rastlinkou na iné miesta a škodí im aj nešikovná manipulácia so záclonami a zvesmi v ich blízkosti. Pravidelná zálievka, rosenie je samozrejmosťou a rovnako treba rastlinke poskytnúť špeciálne hnojivo pre orchidey. V období vegetácie od marca do septembra ju treba hnojiť každý týždeň, inak stačí raz do mesiaca.

 

Ako postupovať pri presádzaní

Orchidea potrebuje presadiť do nového substrátu, keď sa blíži jar alebo po odkvitnutí, napríklad teraz koncom leta. Veľkosť črepníka nie je nutné meniť. Najlepší je priesvitný, lebo sa tak bez problémov dostane svetlo ku koreňom, ktoré majú schopnosť fotosyntetizovať a vytvárať látky do zásoby. Pri presádzaní treba odstrániť odkvitnuté a uschnuté stonky, ale aj trochu skrátiť korene, ak sú veľmi vyrastené. Pri zasadení by mal koreňový kŕčik mierne vyčnievať nad substrátom. Dospelým rastlinám vyhovuje substrát z kúskov borovicovej kôry, ktorú treba pred umiestnením do črepníka navlhčiť.

TIPY:

  • Ak orchidea vädne, treba jej pridať do zálievku cukor, ktorý jej pomôže spamätať sa.
  • Staršiu rastlinu, ktorá má viac ako 8 cibúľ a dva výhonky, môžeme rozsadiť do dvoch črepníkov. Každá životaschopná by mala mať najmenej 4 cibule.
  • Preschnutú rastlinu zachránime, ak ju osprchujeme. Ale nie sprchou, lež odstátou vodou z kanvice.
  • Orchidea síce nesmie stáť vo vrstve vody, ale neznáša ani suchý vzduch. Potrebuje primeranú vlhkosť, preto ju nikdy nepestujme v blízkosti radiátora.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada