30.10.2015 17:15

Už nezvládnete ani hlt?

Zdravie a krása – Keď lieči príroda

 

Vstali sme s pocitom, že v hrdle máme črepiny a my nie sme schopní preglgnúť ani pár hltov teplého čaju? Našou diagnózou je pravdepodobne zápal a naše hrdlo potrebuje rýchlu pomoc. Podobná sa nájde aj v komore.

  • Lekári odporúčajú kloktať a zase kloktať. Napríklad soľným roztokom alebo kamilkovým odvarom, ktorý dezinfikuje. Ale účinný je i čaj z ibišteka, tymianu, lišajníka islandského a šalvie, ktorej dôverovali už starí Gréci a Rimania.
  • Odporúča sa časté pitie čajov s medom, ktoré zvlhčia sliznicu a zmiernia bolesť.
  • Výborný je tvarohový obklad na hrdlo, táto potravina zráža horúčku a sťahuje zápal. Zábal si môžeme pripraviť i z nastrúhaných zemiakov.
  • Pomáha aj Priesnitzov obklad. Najprv si krk zabalíme do mokrej utierky, a potom si ho obkrútime suchým uterákom.
  • Netreba sa vzdávať, ale pravidelne inhalovať. Výborná je Vincentka, šalviový čaj alebo roztok s pár kvapkami eukalyptového či borovicového éterického oleja. Éterické oleje však nepatria do zoznamu liečivých postupov u malých detí a astmatikov.  
  • Do jedálnička zaraďme cibuľu, cesnak či med v akejkoľvek verzii. A tiež domáci kurací vývar, pretože kuracie mäso obsahuje aminokyseliny, ktoré uvoľňujú hlieny v dutinách a v pľúcach. Takže tanierom teplej polievky si riešime aj problém boľavého a podráždeného hrdla spôsobený zatekaním hlienov.

 

Tip na liečivé bonbóny:

Bolesť hrdla potlačíme cmúľaním šalviových cukríkov, pri ktorých sa tvoria sliny a sliznica sa tak neustále zvlhčuje. Šalvia má dezinfekčný účinok, sťahuje zápaly a pomáha tlmiť bolesť v hrdle. Ako ich pripraviť? V hrnci necháme skaramelizovať asi 150 g cukru, ku ktorému pridáme 25 g posekaných šalviových listov a 2 lyžice citrónovej šťavy. Po premiešaní odoberáme zo zmesi postupne malou lyžičkou malé množstvá, ktoré hodíme do studenej vody a vzápätí ich schladené v podobe cukríkov vyberieme.

 

Ako sa chrániť?

  • Krk pri prechladnutí nevystavujme chladnému vzduchu. Radšej si aj na noc dávajme šál a nevzdávajme sa ho ani cez deň, aby stav nezhoršil prievan.
  • Snažme sa vyhýbať všetkému, čo spôsobuje vysúšanie sliznice. Hlavne fajčeniu, ale aj nedostatočne vlhkému interiéru. Ak máme doma príliš sucho, používajme zvlhčovače ovzdušia alebo si aspoň cez radiátor alebo sušiak prehoďme mokrý uterák.

Poznámka:

Ak bolesť nepoľavuje, treba ísť k lekárovi a ak sa pridá aj chraptenie avizujúce zápal hlasiviek alebo sa zväčšia uzliny a zvýši sa teplota, môže to byť signál bakteriálneho ochorenia, ktoré sa musí liečiť antibiotikami.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada