10.04.2015 14:27

Úspechy pupočníkovej krvi

Aktuality

 

Pupočníková krv je svetovo uznávaným zdrojom vzácnych kmeňových buniek, ktoré dokázali zlepšiť zdravotný stav už nejednému malému pacientovi. Pomáhajú aj deťom, ktoré trpia takým vážnym ochorením, ako je leukémia,  alebo deťom so zdravotným postihom, ktoré prekonali detskú mozgovú obrnu.

Slovenská banka pupočníkovej krvi Cord Blood Center je súčasťou skupiny Cord Blood Center Group (CBC Group), ktorá je druhou najväčšou v Európe. Kmeňové bunky v nej má uchované viac ako 147 000 detí. Rodičom umožňuje uchovanie kmeňových buniek nielen z pupočníkovej krvi, ale aj z tkaniva pupočníka a placenty. Súčasťou CBC Group je aj register darcov pupočníkovej krvi Eurocord-Slovakia.

 

Stíhame svet

„Našim poslaním je umožniť čo najširšie využitie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi na liečbu pacientov v súlade s celosvetovými trendmi medicínskej praxe, čoho dôkazom je už 60 transplantátov pupočníkovej krvi z našej rodinnej banky a registra darcov vydaných na liečbu. To nás radí medzi európsku špičku v počte vydaných transplantátov pupočníkovej krvi na použitie. Najdôležitejším kritériom kvality pupočníkovej krvi je práve priemerný počet buniek v odobratej krvi, pretože viac buniek v transplantáte zvyšuje šance pacienta v boji s chorobou. Tu dosahuje slovenský register darcov Eurocord-Slovakia svetové prvenstvo, ktoré podľa pravidelného hodnotenia BMDW obhájil už 7-krát po sebe.“  konštatuje Dr. Zohdy Hamid z CEO Cord Blood Center Group.

 

Pomohol sestričke

Až 12 pacientov liečbu kmeňovými bunkami z pupočníkovej krvi podstúpilo na Slovensku. V roku 2015 spoločnosť už vydala 6 transplantátov pupočníkovej krvi, z toho 4 na Slovensku.  Podľa doktora Haida: „V marci 2015 sme vydali súrodeneckú pupočníkovú krv na liečbu len 9 mesačného dievčatka trpiaceho chronickou juvenilnou myelomonocytickou leukémiou. Je to ojedinelé, ale veľmi závažné ochorenie. Malá pacientka okamžite podstúpila chemoterapiu. Starší brat pacientky mal uloženú pupočníkovú krv a testy preukázali zhodu transplantačných znakov medzi súrodencami. To umožnilo lekárom použiť ju pri liečbe jeho malej sestričky. Je to po prvýkrát, kedy sa v rámci našej skupiny použila pupočníková krv, ktorú rodičia pôvodne nechali uložiť pre vlastnú potrebu dieťaťa, ale neskôr nastala situácia, kedy ju bolo potrebné použiť na liečbu súrodenca. Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi je možné použiť na liečbu súrodenca, keď majú zhodné transplantačné znaky. U vlastných súrodencoch je pravdepodobnosť takejto zhody 25 percent.“

Medzinárodná spolupráca

Od roku 2014 spolupracuje CBC Group na Slovensku a v Rumunsku na klinických štúdiach (klinické štúdie sa vykonávajú s cieľom overiť bezpečnosť a účinnosť novej liečby) zameraných na liečbu detskej mozgovej obrny využitím kmeňových buniek z vlastnej pupočníkovej krvi. Zúčastniť sa môžu deti trpiace detskou mozgovou obrnou, ktoré majú uloženú vlastnú pupočníkovú krv. Do dnešného dňa svoju pupočníkovú krv použilo na liečbu 12 detí a v priebehu 5 rokov, počas ktorých budú štúdie prebiehať, ju využije ďalších 70 detí. Pred spustením týchto klinických štúdii umožnila spoločnosť liečbu vlastnou pupočníkovou krvou 4 deťom s detskou mozgovou obrnou na prestížnom pracovisku v USA. Na Slovensku liečba prebieha v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave.

 

Prví v Európe

„Od  roku 2001 realizujeme Program indikovaných odberov pupočníkovej krvi, ktorý bol donedávna zameraný na bezplatný odber pupočníkovej krvi deťom, ktorých starší súrodenec trpí ochorením liečiteľným transplantáciou krvotvorných kmeňových buniek. Od minulého roka majú možnosť bezplatného odberu a uchovania vlastnej pupočníkovej krvi aj deti narodené predčasne a deti, ktoré po narodení majú nízke Apgar skóre. Ako prví v Európe sme z našej rodinnej banky v roku 2004 vydali na liečbu dieťata jeho vlastnú pupočníkovú krv. Liečba prebehla na Slovensku a bola úspešná.“ dodáva Dr. Hamid

 

Pupočníková krv z Cord Blood Center bola použitá na liečbu pre všetky skupiny pacientov:

  • na liečbu detí vlastnou pupočníkovou krvou 19-krát
  • na súrodeneckú liečbu 7-krát
  • na liečbu pre nepríbuzných pacientov 34-krát

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada