24.09.2015 17:03

Urobte to pre svoje srdce

Aktuality

 

V piatok 25. septembra bude vyvrcholenie osvetových aktivít v rámci mesiaca venovanému prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Deň merania alebo kampaň Most zorganizovala už po deviatykrát Slovenská nadácia srdca so svojimi partnermi.

 

Majte srdce pre svoje srdce

Byť empatický k svojmu zdraviu. To je výzva pre každého z nás. Pretože máme len jedno a organizmus má svoje hraničné možnosti. Ak nedostane, čo potrebuje, niečo začne vynechávať, horšie fungovať, naruší sa chemická rovnováha a odštartuje chorobný proces. Často, žiaľ, nenápadný. Platí to aj pre hodnoty cholesterolu a krvného tlaku, ktoré sa podpisujú pod zhoršovanie stavu srdcovo-cievneho systému, čím sa zvyšuje riziko cievnej mozgovej príhody a infarktu a chorôb srdca vôbec. Ak chceme udržať svoje srdce pri dobrom zdraví, musíme byť o v prvom rade informovaní o základných hodnotách svojho organizmu. Práve zajtra máme šancu túto informáciu veľmi ľahko získať. Netreba ísť k lekárovi, stačí navštíviť v najbližšom okresnom mieste niektoré zo 400 meracích miest, ktoré budú zriadené v lekárňach, na verejných priestranstvách a v obchodných centrách (zoznam nájdete na webstráne (https://www.tvojesrdce.sk/) a nechať si zmerať cholesterol a krvný tlak.

Zároveň budú vypravené vlaky zdravia, kde sa budú všetkým záujemcom o meranie a informácie o rizikách venovať lekári a zdravotné sestry. V piatok to bude Spišan z Bratislavy o 13:35 hod. a v sobotu Liptov z Košíc o 10:08 hod.

Svetový deň srdca, ktorý...

... si pripomíname 29. septembra, sa v tomto roku nesie v zdôraznení významu zdravého prostredia, ktoré je prospešné aj pre naše srdce. Patrí k nemu prístup k zdravým potravinám aj menej solventnou časťou populácie, dostatok zelene a podmienky pre pohybové aktivity obyvateľov konkrétneho mesta či obce. Ale aj eliminovanie negatívnych vplyvov na zdravie populácie, akým je napríklad fajčenie, nedostatok hodín telesnej výchovy na školách, propagácie rýchleho občerstvenia v médiách či nedostatočná podpora domácich producentov ovocia a zeleniny.

 

Mali by ste vedieť, že...

  • ... kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí na svete.
  • ... každoročne sú zodpovedné za 17,3 miliónov predčasných úmrtí na svete a do roku 2030 sa tento počet má zvýšiť až na 23 miliónov.
  • ... pre zachovanie zdravia srdca nám okrem zdravej stravy postačí 30 minút bežnej aktivity, napríklad svižnej chôdze alebo základných cvikov, zároveň sa však treba vzdať fajčenia alebo sa vyhnúť pasívnemu a dôležité je aj odbúravanie stresu.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada