28.05.2013 17:54

Upozorňujú na riziko diabetu

Aktuality

 

Prudký nárast cukrovky na Slovensku je v poslednom období alarmujúci. Diabetes mellitus je jedným z najzávažnejších a finančne najnáročnejších chronických ochorení súčasnosti. V našej krajine žije približne 400 tisíc ľudí s týmto ochorením. Riziko diabetu pritom môžeme znížiť už v detstve, na čo sa zameral aj edukačný projekt Modrý kruh.

 

Rozhodne štýl života

Cieľ projektu Modrý kruh - Cieľom projektu Modrý kruh je znížiť výskyt choroby účinnou prevenciou diabetu 2. typu, s ktorou treba začať už v mladom veku. Z toho dôvodu je Modrý kruh zameraný na deti základných škôl, ktoré sa hravou a zaujímavou formou dozvedia viac o samotnom ochorení,  príčinách vzniku diabetu 2. typu, o jeho následkoch, o forme pomoci ľuďom, ktorí majú cukrovku, a o možnostiach vyhnúť sa diabetu zdravým životným štýlom. Nesprávne životné návyky dospelých sa zákonite prenášajú aj na mladšiu generáciu, čím sa vytvárajú predpoklady pre vznik ochorenia aj u našich detí. Ak tomu chceme predísť, musíme sa zamerať práve na ne, ovplyvniť ich vo veku, keď sa formujú ich životné postoje a zvyky, ich životný štýl, keď sa oboznamujú s fungovaním ľudského tela.

 

Modrý kruh inšpiroval

Do celoslovenského projektu sa zapojilo 55 základných škôl. Projekty sa vyhodnocovali v dvoch kategóriách – Žiaci I. stupňa ZŠ a Žiaci II. stupňa ZŠ. Komisia zložená zo Slovenskej diabetologickej spoločnosti, zástupcov diabetologických sestier a  zástupcov spoločnosti NovoNordisk napokon vybrala 10 víťazov. Tí prídu do Bratislavy, aby v hlavnom  meste prezentovali svoje projekty pred ostatnými žiakmi z celého Slovenska, ktorí sa do projektu zapojili ako aj pred širokou verejnosťou.

 

Stretnutie zúčastnených škôl a slávnostné vyhodnotenie projektu sa uskutoční 1. júna 2013 v obchodnom centre Polus v čase od 14:00 do 18:00 hod. V programe vystúpi tanečné Divadlo Elledanse, pre deti sú pripravené balóny a maľovanie na tvár, pre širokú verejnosť meranie cukru v krvi a pre každého zdravé, šťavnaté jablko.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada