09.11.2022 17:25

Upiekli spolu kuchársku knihu

Aktuality

 

Krst novej kuchárskej knihy bol príjemnou kultúrnou udalosťou novembra. Takým býva vlastne vždy, keď sa verejnosti predstavuje nová publikácia, ale tentoraz malo podujatie v Martinuse na Obchodnej ulici v Bratislave o čosi efektnejší charakter. Stalo sa tak prítomnosťou spoluautorky čerstvo narodenej kuchárskej knihy Gizky Oňovej, ktorá je už roky symbolom dobrej nálady. Nesklamala ani tentoraz, nainfikovala ňou atmosféru celého podujatia. Všetkých prítomných, ktorých prišlo zagratulovať i pre podpis s venovaním naozaj neúrekom, rozosmiala vtipným slovom a potešila pesničkami.

Gizka Oňová je fenomén. Milovaná speváčka a obľúbená „svokra“, ktorá vždy rada a múdro poradí, dokonca aj fantasticky varí! Varenie je pre Gizku Oňovú vášňou a jej predošlá kniha Gizka radí: Varte doma oslovila mnohých čitateľov. A nielen ich určite poteší správa, že Gizka sa rozhodla „upiecť“ ďalšiu knihu, a to v spolupráci so známym šéfkuchárom a kamarátom Petrom Vargom. Výsledkom je kuchárka Gizka a Peter spolu v kuchyni plná tých najlepších retro aj moderných receptov.

 

Keď sa spojí retro a moderná kuchyňa

Spoločné stolovanie v kruhu rodiny či s priateľmi je bežná súčasť nášho života. Aj vďaka nemu sa medzi generáciami prelínajú kulinárske zvyky a postupy. Nová kniha plná skvelých receptov zo spoločnej kuchyne Gizky Oňovej a Petra Vargu vás presvedčí o tom, že retro a moderná kuchyňa k sebe dokonale pasujú!

Kniha bola pokrstená jedlými kvetmi a zmesou korenín – bazalkou, čili a estragónom.

Ideálne sa doplnili

Šéfkuchár Peter Varga je od Gizky o generáciu mladší a varí moderným spôsobom. V jeho receptoch nájdete veľa rozmanitého korenia a „nových“ surovín, tiež používa iné postupy, ktoré sú časovo oveľa menej náročné ako tie tradičné. Gizka Oňová vývoj v gastronómii uznáva a rešpektuje, prikláňa sa však ku klasickým jedlám, ktoré jej pripomínajú detstvo a ktoré varí celý život.

Pred písaním spoločnej knihy si obaja najskôr spôsob spoločnej prípravy jedál odskúšali v praxi a šlo im to skutočne ako po masle. Kuchárka Gizka a Peter spolu v kuchyni je však jedinečná najmä tým, že každý z autorov prispel niečím osobitým, vlastným svojej vekovej kategórii. Ak ich recepty oslovia mladú aj staršiu generáciu, splnil sa ich zámer: spájať v jednej kuchyni rôzne generácie. „Ak budete variť s láskou a s odhodlaním, naše spoločné kulinárske „dobrodružstvo“ vám určite prinesie radosť. Želáme vám veľa príjemných chvíľ pri spoločnom kuchtení,“ uvádzajú autori v knihe.

Kuchárka je doplnená o nádherné a autentické fotografie Dušana Křísteka.

Krstní rodičia knihy Gizka a Peter spolu v kuchyni Noro Mészároš, Simona Ambrus Lelkeš, vedľa Gizka Oňová, moderátorka Katka Brychtová, spoluautor Peter Varga a druhí krstní rodičia – moderátori televízie Markíza Kvetka Horváthová a Tomáš Juríček.

Publikácia vychádza vo vydavateľstve Fortuna Libri, viac na   www.fortunalibri.sk  .

 

redakcia  Doma a Rada, FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada