29.10.2018 11:01

Ukýchaní a po domácky liečení

Zdravie a krása – Keď lieči príroda

 

Kým nepríde poriadna zima a vírusy nevymrznú, infekcie sa budú viac šíriť. A ako naschvál práve v období, keď sa blížia sviatky, rok končí a my sa snažíme stíhať všetko k spokojnosti svojej i ostatných doma aj v práci.

Ak teraz v decembri, keď sa už nevieme dočkať šťastných chvíľ pod jedličkou, zavítajú do našej domácnosti mikroorganizmy, postupne im asi podľahnú všetci členovia rodiny. Princíp prenosu nákazy si berie svoju daň. A my nie sme nešťastní len pre nepríjemné symptómy virózy, ale aj pre zlé načasovanie. Kto by chcel stráviť štedrý večer unavený, ubolený a so zvýšenou teplotou v posteli.

 

Jednoduché, ale účinné

Keď už sa infekcia v našom príbytku udomácnila a nám sa zázračne rýchlo likvidujú zásoby papierových vreckoviek, mali by sme ratovať svoj organizmus už pri prvých príznakoch nádchy. Netreba hneď utekať do lekárne, skúsme oprášiť staré, ale dobré domáce rady a aplikovať ich na sebe či svojich najbližších.

 • Prvou pomocou sú tepelne odstupňované kúpele nôh. Začíname pri teplote 37°C a v 10-minútových intervaloch si do umelohmotnej nádoby prilievame horúcu vodu, až kým kúpeľ nedosiahne teplotu 42°C. Kúpeľ vyprovokuje potenie, prehriatie tela a uvoľnenie hlavy. Potom si treba nohy osušiť a pospať si zo dve hodinky v posteli pod paplónom.
 • Vykúpením sú aj kúpele nôh v teplej vode, do ktorej pridáme citrónový či eukalyptový olej alebo tymian. Voda prehreje organizmus, zrýchli krvný obeh a stúpajúce pary zlepšia dýchanie. Navyše sa zvlhčí sliznica, čo je tiež účinná obrana proti vírusov, ktoré majú väčšiu šancu v sliznici vysušenej následkom dlhodobého pobytu v prekúrenom prostredí.
 • Horúca para účinne pomáha pri upchanom nose. Zápar z harmančeka dáme do misky, nad ktorou sa skloníme a s hlavou zakrytou uterákom sa snažíme pary čo najdlhšie vdychovať, aby sa dýchacie cesty uvoľnili.
 • Účinný je aj výplach nosa soľným roztokom
 • Staré mamy zvykli robiť chrenový obklad. Nastrúhaný chren si zabalíme do kusa plátna a jednoducho priložíme na zátylok, ľahšie sa budeme zbavovať hlienov.
 • Určite oceníme aj eukalyptový éterický olej, ktorý treba aplikovať zriedený do nosných dierok. Vďaka obsahu cineolu uvoľní hlien z prínosových dutín a zabráni rozmnožovaniu vírusov.
 • Organizmus podporíme aj pitím čajov, pri celkovom prechladnutí sú najlepšie sušené kvety bazy, lipy či nechtíka, koreň sladkého drievka a aníz.
 • Uvoľniť nos pomôže i krájanie cibule a strúhanie chrenu.
 • Pocit suchej podráždenej sliznice zredukujeme pomocou nechtíkovej masti, ktorú nanesieme do nosných dierok vatovou tyčinkou.

Na chvíľu domácimi lekárnikmi

 • Na uľahčenie dýchania skúsme tymianovú masť. Získame ju zo včelieho vosku (100 g), ktorý roztopíme vo vodnom kúpeli a po pridaní výťažku z tymianu (50 ml) zmes zahrejme asi na 60°C. Potom ju vymiešajme dohladka, nechajme vychladnúť a uschovajme v tégliku. Masť si treba natrieť na hruď a éterické oleje sa uvoľnia smerom k horným dýchacím cestám.
 • Účinná je aj tenká vrstva majoránového masla natretá pod nosom. Ako si ho pripraviť? Majorán podrvíme v mažiari, zalejeme lyžicou vínneho liehu a zmiešame s maslom roztopeným vo vodnom kúpeli. Zmes precedíme cez plátno a odložíme do prázdneho kozmetického téglika.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada