09.06.2021 14:28

Údržba plastových obalov

Varenie – Rady z kuchyne

 

Plastové obaly sú obľúbené, dokážu vyriešiť viaceré rébusy na uloženie potravín. Môžeme do nich odložiť fazuľovú polievku, dusené mäso, ryžu či iné uvarené jedlo, ale aj desiatu pre školáka, namiešaný šalát či kúsok torty. Sú veľmi praktické, no pri ich údržba treba dodržať pár zásad.

  • Prvoradý je výber. Mnohí volia skôr lacné akciové výrobky. No ak chceme trvanlivejší materiál, musíme kúpiť kvalitnejšie a zvyčajne aj drahšie plastové obaly alebo celé súpravy.
  • Kvalita je garanciou aj šírky použitia, chceme predsa jedlo uložené v plastovej miske občas zohriať aj v mikrovlnke. Semaforom, že tak môžeme urobiť, je označenie výrobku troma vlnkami. S ostatnými to neskúšajme, do jedla sa môžu uvoľniť škodlivé látky.
  • Platí to aj pre umývačku riadu. Ak však výrobca tento spôsob umývania obalu neodporúča, musíme ho zbaviť špiny ručne.
  • Problémom býva neestetické zafarbenie obalu z niektorých druhov potravín, ako je paprika, cvikla, bobuľové ovocie alebo paradajková šťava. Zásadou je po vyprázdnení opláchnuť misku studenou a tiež teplou vodou, potom vytrieť vnútro olejom a napokon ju umyť v saponátovej vode. Škvrny dokáže odstrániť aj sóda bikarbóna, z ktorej spolu s vodou vymiešame kašičku a nanesieme ju na znečistené miesta. A pomáha aj prípravok do umývačky riadu zmiešaný s vodou v pomere 1:5. V takom prípade nezabudnime na gumené rukavice ako ochranu.
  • Plastový materiál zvykne však od potravín silnej arómy aj napáchnuť. Pomôže očistenie v umývačke riadu alebo dôkladné vyumývanie pomocou teplej saponátovej vody. Ak zápach zostáva, môžeme skúsiť prášok na pečenie, ktorý rozsypeme po miske a zalejeme ho trochou horúcej vody. Necháme pôsobiť celú noc, potom zmes vypláchneme a obal vysušíme. Najlepšie na slnku, ktoré ničí všetky choroboplodné zárodky.
  • Aby ani po umytí misky výrazne nepáchli, uložíme ich na poličku alebo do hlbšej zásuvky otvorené, nikdy nie zavreté, vrchnáky položíme vedľa.

 

Drobná rada:

Už sa vám stalo, že po čase vrchnák na plastový spodok nešlo umiestniť. Netreba sa obalu hneď vzdávať. Vložme obe časti do horúcej vody a hneď po teplom kúpeli ich vyberme, rýchlo vysušme a vrchnák umiestnime na misku. Pri vychladnutí sa opäť prispôsobí nádobe.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: goodfon, freedigitalphotos

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada