Účinne proti mozgovej príhode
Aktuality
Cievna mozgová príhoda je vážny zdravotný problém, ktorý končí často smrťou alebo ťažkou invaliditou. K ľuďom, ktorých ohrozuje porážka ešte viac ako zvyšok populácie, patria pacienti s chronickým ochorením srdca – fibriláciou predsiení. Našťastie aj na Slovensku máme už k dispozícii liek, ktorý účinne pomáha.
Fibrilácia predsiení je porucha srdcového rytmu, ktorá vedie k rýchlej a nepravidelnej srdcovej činnosti charakterizovanej skôr chvením než pravidelným tlkotom srdca. Tým sa naruší výkonnosť pumpovania krvi z predsiení do srdcových komôr, čo môže byť dôvodom tvorby krvných zrazenín. Tromby sa potom môžu uvoľniť a pri svojej púti riečiskom zablokovať cievy, často práve v mozgu. Výsledkom bývajú neurologické poruchy, trvalé poškodenie centier mozgu, zníženie jeho výkonnosti, invalidita alebo i úmrtie pacienta. „Aj keď to nemusí vždy končiť tak dramaticky, pacientov s takýmto poškodením srdcovej činnosti ohrozujú často menšie udalosti, ktoré môžu viesť ticho k demencii, k postupnej strate mozgových schopností,“ konštatuje prednosta Neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave prof. MUDr. Peter Turčáni. Upozorňuje tiež na problém rastu prípadov s fibriláciou srdca, pretože populácia rapídne starne a navyše priberá. Vyšším vekom a obezitou sa riziko podobných problémov zvyšuje.
Dvojitá liečba
Liečba pacientov s fibriláciou predsiene má preto dva ciele. Jednak zabrániť zlyhaniu poškodeného srdca, ale aj eliminovať sekundárny problém – riziko náhlej príhody pre zvýšený výskyt krvných zrazenín v tele. Nežiaduce zrážanie krvi riešili lieky s vitamínom K alebo s látkami, ktoré ovplyvňovali aktivitu krvných doštičiek. No zároveň bolo treba takýchto pacientov pravidelne sledovať, pretože by mohli mať iné ťažkosti tentoraz v súvislosti so zníženou zrážanlivosťou krvi, najmä pri kombinácii s ďalšími liekmi alebo pri konzumácii niektorých druhov zeleniny (brokolica, špenát, baklažán, kapusta).
Nový liek
Aj slovenskí pacienti však už majú možnosť výberu nového lieku s účinnou látkou dabigatran, ktorý udržuje optimálnu hladinu zrážanlivosti krvi. Podľa prof. MUDr. Róberta Hatalu primára z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb okrem účinnej prevencie náhlej príhody získajú aj ďalší bonus - vyššiu kvalitu života. Nemusia chodiť tak často na kontroly k lekárovi a nie sú obmedzovaní v konzumácii ovocia a zeleniny. Od apríla je tento liek hradený aj zdravotnými poisťovňami.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.morguefile.com
—————