Typické príznaky náhlej príhody
Zdravie a krása – Prvá pomoc
Sú obdobia, keď nás mozgová príhoda alebo infarkt ohorzujú viac. Dôvodom môže byť napríklad štýl stravovania počas sviatkov, počas ktorých sme si na tanier kládli hlavne tie nezdravé jedlá. V snahe nespreneveriť sa tradíciám ako každý rok klasicky neodoláme údenému mäsu, klobáskam, vyprážaným jedlám či majonézovému šalátu alebo typicky jesenným pochúťkam - husacine a kačacine. Ak má niekto problém s hladinou cholesterolu, ktorá už dlhšie zhoršuje stav jeho cievneho systému, situácia v jeho organizme by sa mohla zdramatizovať. Vtedy často chýba len krôčik k náhlej príhode.
Príčiny:
Výsledkom konzumácie mastných jedál a údenín a tiež sedavého štýlu života bez aktívneho pohybu je vytváranie usadenín, tzv. aterosklerotických plátov, ktoré spôsobujú zhrubnutie stien ciev a tým ich horšiu priechodnosť. A komplikovaný prietok krvi či dokonca tvorba krvných zrazenín býva práve príčinou akútneho infarktu srdca alebo mozgovej príhody. V takom prípade dochádza k zastaveniu cirkulácie krvi a tým okysličovania postihnutého orgánu, či už srdca alebo mozgu. Výsledkom je poškodenie a odumieranie buniek, čo vedie k zlyhaniu srdečnej činnosti čiže k infarktu myokardu alebo k odumieraniu jednotlivých centier mozgu. Dôležitá je preto doba, za akú sa pacient dostane k odbornej pomoci zdravotníkov.
Rizikové faktory:
- vysoká hladina cholesterolu v krvi
- vysoký krvný tlak
- nedostatok pohybu
- fajčenie
- obezita i nadváha
- srdcovo-cievne ochorenia v rodine
- cukrovka
- vek nad 65 rokov
- dlhodobý stres
- nadmerný fyzický výkon
- extrémne rozčúlenie
K náhlym udalostiam prichádza nečakane kdekoľvek, či už v práci, na ulici, ale i v domácom prostredí. Infarkt môže byť napríklad aj výsledkom dehydratácie počas horúčav, keď sa pre znížený príjem tekutín zahusťuje krv, mozgová príhoda postihuje neraz ľudí s vysokým krvným tlakom, ktorý zapríčiní prasknutie cievy. Vieme však rozoznať symptómy takejto situácie a tiež adekvátne zareagovať a postihnutému pomôcť?
Príznaky infarktu:
- tlaková alebo pálivá bolesť a pocit tlaku na hrudi
- bolesť šíriaca sa smerom do ľavého ramena a boku, ale aj do dolnej čeľuste či chrbta
- skrátenie dychu
- pocit závrate a bezvedomie
- potenie
- pocit úzkosti
- žalúdočná nevoľnosť a vracanie
- niekedy šedá farba kože a zmodranie pier
Príznaky mozgovej príhody:
dvojité videnie alebo človek niekoľko minút vidí na jedno oko všetko čierne
- paralýza, strata citlivosti a tŕpnutie tváre alebo končatín, napr. zoslabnutie ruky
- závrate, problematická chôdza
- poruchy reči
- dezorientácia a zmätené správanie
- triaška, neisté pohyby svalov
- silná bolesť hlavy
Prvá pomoc:
- Človeka s podozrením na infarkt posadíme, prípadne uložíme na zem a snažíme sa ho upokojiť a čo najskôr zavoláme záchrannú službu. Ak má natesno zapnutý odev, gombíky, zips či opasok otvoríme a tlak okolo krku, hrudníka a pásu uvoľníme. Ak je pri vedomí, môžeme mu podať acylpyrín, ktorý zabráni tvorbe zrazenín. Tabletku však môže zapiť len malým množstvom vody, nič iné nesmie konzumovať. V prípade, že sa mu zastaví dýchanie, je potrebná resuscitácia.
- Aj pacienta, u ktorého badať príznaky mozgovej príhody, musíme upokojiť a nedovolíme mu chodiť. Tiež sa k nemu musí čo najskôr dostať rýchla lekárska pomoc. Ani v prípade miernych príznakov netreba stav nikdy podceňovať a je nutné navštíviť lekára. Aj pri menších príhodách môže dôjsť k čiastočnému poškodeniu niektorého z centier mozgu alebo môže ísť o predzvesť vážnejšej príhody. Najmä ak pacient vykazuje náchylnosť na tvorbu trombov čiže krvných zrazenín.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net
—————