10.05.2019 15:33

Tvarohové liečivé triky

Zdravie a krása – Keď lieči príroda

 

Niektoré potraviny sú pre skladbu výživných látok užitočné nielen i pre odolnejší interiér, ale aj pre krajší exteriér. A zároveň zdravší. Tvaroh si môžeme dať na olovrant ako dezert, ale pomáha aj pri menších zdravotných ťažkostiach.

  • Pri zápaloch kĺbov, ktoré sa prejavuje menšou, ale chronickou bolesťou, pomáha tvarohový zábal. Potrebujeme štvrť kila tejto potraviny, ktorú zabalíme do kusa ľanovej textílie a položíme na postihnuté miesto na asi hodinu. Tento prírodný prostriedok pomáha pri ľahších zápaloch, no ak kĺb opuchne a bolesť sa zhorší, treba problém konzultovať s lekárom.
  • Tvaroh sa osvedčil aj pri zápale priedušiek a uvoľňovaní dýchacích ciest. Na krk a vrchnú časť hrudníka si aplikujme vrstvu tohto mliečneho produktu, na ktorú uložíme bavlnenú látku, potom tenší uterák a napokon vlnený šál či starší sveter. Obklad necháme pôsobiť 45 minút a potom ho zmyjeme teplou vodou. Tvarohový obklad je účinný aj pri bolestiach hrdla.
  • Opuchnuté oči nám budú vďačné za tvarohovú prvú pomoc. Asi 3 lyžice tvarohu vymiešame s lyžicou mlieka a trochou citrónovej šťavy a zmes nanesieme na kúsky gázy, ktoré si priložíme na jedno i druhé viečko. Potom si doprajeme 20-minutový relax.
  • Zápal a bolesť stlmí tvarohový zábal aj na udretom kolene alebo na tenisovom lakti. Treba si ho aplikovať niekoľkokrát počas dňa, kým postihnuté miesto neodpuchne.
  • Ak chceme dopriať relax našim unaveným nohám, pripravme si tvorohovo-rozmarínový kúpeľ. Asi 200 g tvarohu rozmiešame v pol litri teplej vody a zmes potom vlejeme do lavóra s vodou, do ktorej ešte pridáme vetvičku rozmarínu a pár kvapiek rozmarínového oleja. V kúpeli, ktorý rieši aj prípadný problém s plesňami, pobudneme pol hodiny.

 

TIP:

Naše staré mamy využívali tvaroh aj pri sťahovaní horúčky. Natreli ním prsia a lýtka na nohách a čakali, kým teplota neklesne. Nevýhodou bola vysoká spotreba, na podobnú procedúru museli použiť 2 až 3 kilá tvarohu.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada