Trúfnime si na citrusy
Zelený domov – Vitamíny z črepníka
Pre pestovanie citrusových plodov v domácich podmienkach hovorí hneď niekoľko argumentov. Okrem toho, že si vyskúšame svoje pestovateľské schopnosti, skrášlime interiér alebo balkón záplavou dekoratívnej zelene a navyše si budeme z kríčkov trhať mandarínky, citróny či pomaranče, ktoré chutia lepšie ako tie z obchodu. Nastáva najvhodnejšie obdobie na presadenie citrusov.
Citrusy sú stálozelené kríky pochádzajúce zo Stredomoria, kde vytvárajú nádherné a voňavé sady. V našich podmienkach sa dajú pestovať len v priestore s optimálnou teplotou, akým je skleník alebo zimná záhrada. No v lete ich môžeme presunúť do záhrady, na balkón, na lodžiu alebo na terasu. Problémom býva aj častejší výskyt škodcov, proti ktorým treba bojovať postrekom.
Mandarínky, ale aj ostatné citrusy potrebujú
dostatok svetla
- špeciálny substrát pre citrusy, ktorý sa skladá z rašeliny, z kompostu a agroperlitu alebo z hrubšieho piesku pre prevzdušnenie zeminy
- stálu zálievku koreňového systému, ktorý však treba nechať občas preschnúť, a rastline svedčí im aj pravidelné rosenie
- organické hnojivo aplikované raz za 2 až 3 týždne
- ideálna teplota okolo 22 až 28°C, kedy rastú najlepšie, nad 30°C sa proces zastavuje a teploty nad 40°C sú už nebezpečné, v zime ich umiestňujme do prostredia, kde by teplota nemala klesnúť pod 10°C
Pozor na ...
- ... vietor, na ktorý sú citrusy dosť citlivé, rastlina by preto nemala byť nikdy v prievane.
- ... na zimné obdobie, kedy treba citrusy menej zalievať i prihnojovať, aby boli ich potreby v súvislosti so svetlom, teplotou a vodou v rovnováhe.
TIP:
Na pestovanie citrusov sa odporúča zadovážiť si samozavlažovací črepník, ktorý vďaka dômyselnému systému nedovolí, aby rastlina stála vo vode. Zabezpečí však neustále zavlažovanie koreňového balu. Je to druh vyššieho črepníka a vybrať sa dá tvar a farebnosť podľa vlastného vkusu a zariadenia interiéru.
Poznámka:
Ak máme citrusový kríček umiestnený v zimnej záhrade alebo na parapete, treba ho chrániť pred slnečnými lúčmi. Aj keď potrebuje dostatok svetla, mohol by sa spáliť. Potom je lepšie v tejto časti domu alebo na konkrétne okno umiestniť kvalitné izolačné sklo alebo aspoň špeciálnu fóliu, ktorá rastlinu pred silným žiarením ochráni.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net
—————