30.09.2016 10:48

Trikmi k vyššej vlhkosti v domácnosti

Zdravie a krása - Zdravé bývanie

 

Suchý vzduch, ako je dobre známe, neprospieva našim dýchacím cestám, a v prípade alergikov a astmatikov to platí o to viac. Ako docielime, aby sme v interiéri mali vzduch dostatočne vlhký? Existuje niekoľko šikovných trikov:

 

  • Na radiátor umiestnime odparovač, to je však alternatíva skôr pre zimné mesiace, keď sa kúri. Ak ho nemáme, položíme na výhrevné teleso aspoň mokrý uterák.
  • V miestnosti položme na niekoľkých miestach misky s vodou, ktorá sa bude priebežne odparovať a vzduch mierne zvlhčí. Väčší efekt má táto pomôcka v letných ba až horúcich mesiacoch, vtedy ju treba používať najmä v noci, aby suchý vzduch nenarúšal pre dýchacie ťažkosti spánok.
  • Ak máme v izbe dostatok zasadených zástupcov flóry, zintenzívnime rosenie listov rastlín.
  • Efektívne je aj uloženie črepníkov do vlhkého substrátu, ktorý pomáha vyparovať vlhkosť smerom nahor.
  • Možnosťou sú aj izbové fontánky, ktoré sú síce veľmi dekoratívne a dokonca pre príjemný zvuk vody majú aj upokojujúci účinok, ale sú vhodné len do menších priestorov. Veľké miestnosti zvlhčiť nedokážu.
  • Najlepšou zárukou, ako si zabezpečiť tento atribút zdravého domova, je kúpiť si finančne náročný, ale výkonný profesionálny zvlhčovač vzduchu. Sú rôzne typy, môžu produkovať paru alebo ultrazvukom rozprašovať mikroskopické kvapôčky vody. Sú jednoduché na manipuláciu a praktické, ale na druhej strane môžu spôsobiť na zariadení škodu, ak sú umiestnené na drevenej podlahe alebo na nábytku. Ani s intenzitou a množstvom vodnej pary to netreba preháňať, príliš vysoká vlhkosť môže byť ideálnym prostredím pre množenie baktérií a plesní.
  • V prvom rade si však treba zaobstarať domácu meteostanicu do interiéru, ktorá nám zmeria aktuálnu vlhkosť vzduchu. Pre lepšiu orientáciu uvádzame, že ideálne hodnoty predstavuje 45 až 60 percentná vlhkosť.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 01.07.2018

Vložil: Lea

Titulok: vzuch

Našla som perfektného pomocníka na suchý vzduch, ktorý si nosím so sebou domov, na intrák, do školy a aj do vlaku a je uplne perfektný - orava.eu/produkty/produkty-pre-domacnost/ventilatory-zvlhcovace-vzduchu/item/1006-zvlhcovac-vzduchu-hum-11

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada