09.09.2015 07:18

Trápenie so slepým črevom

Zdravie a krása – Kvitalite a zdraviu

 

Veľké trápenie, malá strata. Väčšinou si slepé črevo ani neuvedomujeme a jeho existencia je nám viac než ľahostajná. Kým sa však dramaticky a hlavne bolestivo jeho malý výrastok  neohlási. A najmä pri akútnej apendicitíde už nemáme problém zveriť sa do rúk chirurgov a tejto časti tráviacej sústavy sa okamžite vzdať.

Všetci asi poznajú pojem zápal slepého čreva. V prípade problémového zápalového procesu ide však len o apendix čiže červovitý výbežok z tejto začiatočnej časti hrubého čreva, dlhý asi 5 centimetrov, nie o celé slepé črevo. Zdalo by sa preto, že je to úplne zbytočná časť tela.

 

Anomálie, ktoré ochraňujú

Vedci však prišli problému na kobylku. Podľa jednej teórie by mala táto časť čreva pomáhať obnovovať črevnú mikroflóru, ktorá je narušená po prekonaní niektorej z črevných infekcií, napríklad salmonelózy. A podľa druhej nás apendix chráni pred chrípkou. Je pomocníkom pri produkcii bielych krviniek a spoluzodpovedá za imunitný systém. Názor podporuje fakt, že Eskimáci, ktorých apendix tvorí 12 percent brušnej dutiny, ani pri pandemických výskytoch na chrípku nikdy nezomierajú. Podobne zabezpečení sú aj domorodci na kambodžských ostrovoch, ktorí majú vrodenú anomáliu – ešte jeden výrastok slepého čreva navyše.

 

Dôvody zápalu

Apendicitídu pravdepodobne vyvoláva upchanie dutiny apendixu napríklad kúskom stvrdnutej stolice alebo nestráviteľnými zvyškami jedla, ako sú čerešňové kôstky. A u detí môže dôjsť k podráždeniu škrkavkami či iným parazitmi. To všetko spôsobuje zápal lymfatického tkaniva v apendixe. Baktérie sa rozmnožia a odštartujú hnisavý proces, ktorý vyvrcholí vznikom gangrény čiže odumretia časti apendixu.

 

Keď ide o život

Takto zapálený a porušený apendix môže potom už do 24 hodín prasknúť a ohroziť dokonca život pacienta. Vyliatie jeho obsahu máva totiž katastrofálne následky pre organizmus. Môže vyvolať zápal pobrušnice a u žien sa infekcia zvykne napokon rozšíriť na vaječníky a vajíčkovody, čo neraz vedie rozšíreniu zápalu do oblasti malej panvy a dokonca až k neplodnosti.

Klasické príznaky

Akútny zápal slepého čreva sa prejavuje ako náhla a intenzívna bolesť v okolí pupka, neskôr vystreľuje do pravého podbrušia. Ťažkosti trvajú niekoľko dní. Sprevádza ich horúčka, neraz nad 38ºC, časté býva nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, zápcha alebo hnačka. Kto trpí pri spomínaných príznakoch na zápchu, nesmie užívať preháňadlá, pretože by mohlo dôjsť k prasknutiu apendixu. Varovným príznakom býva aj bolestivé pichnutie pri náhlom uvoľnení tlaku prstov v mieste najväčšej bolesti. V každom prípade treba ísť k lekárovi alebo na pohotovosť.

 

Poznámka:

Ako sa dramatickej situácii s akútnym zápalom slepého čreva vyhnúť? Možno aj štýlom stravovania. Prieskumy naznačujú, že ľudia, ktorý konzumujú stravu s nízkym obsahom tukov a mäsa, bohatú na vitamíny a obilniny, zeleninu a ovocie, majú nižší výskyt tohto ochorenia.  

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada