21.01.2021 15:38

Tradičné fánky nesklamú

Varenie – Svetové a minulé chute

 

K typickým fašiangovým múčnikom okrem šišiek patria fánky rovnako vyprážané vo vrstve tuku. Zvyk konzumovať práve takýto druh pečiva nebol charakteristický len pre Horehronie, Liptov či Oravu. Podobne zajedali zimu v januárových či februárových týždňoch Nemci, Rusi či Holanďania, ktorí kus cesta vyprážaného v tuku nazývali oliebollen čiže olejové gule.

Hoci v jednotlivých regiónoch Slovenska majú pre fašiangové múčniky rôzne pomenovanie (šišky, pampúšiky, guľky, fánky, chraple, krapne, kreple, fulanki, milostki či herouki), základné princípy prípravy sa podobajú. Do kysnutého cesta na šišky, ktoré sa vyprážajú pomalšie, sa pridáva rum, a do nekysnutého na fánky zase kyslá smotana. Ešte teplé sa zvyknú hojne pocukrovať alebo sa sladia kôpkou poctivého domáceho džemu. Ako tuk sa používa olej, ale lepšia je bravčová masť, ktorá sa neprepaľuje a neoxiduje, takže sa dá použiť opakovane. Väčšina spája Fašiangy so šiškami, trochu sa zabúda na fánky, ktoré sú rovnako výborné a chuťovo nezabudnuteľné.

 

Recept na fánky z Ponitria:

Najprv zmiešame 8 žĺtkov, 3 lyžice vína, 3 lyžice sladkej smotany, 2 zarovnané lyžice práškového cukru, štipku soli a sneh z 2 bielok. Do zmesi postupne pridávame hladkú múky, aby sme získali pevnejšie cesto, ktoré sa dá vyvaľkať. Z neho potom vykrajujeme rôzne tvary, napríklad štvorce a obdĺžniky, ktoré v strede a na okrajoch narežeme. Fánky vyprážame vo vysokej vrstve rozohriatej masti a ešte horúce obalíme v práškovom cukre.

 

Iná inšpirácia na fánky:

Hladkú múku (300 g) s trochou droždia, 5 žĺtkami, 4 lyžicami rumu a štipkou soli zmiešame a vypracujeme na cesto, ktoré na pomúčenej doske vyvaľkáme. Zúbkovaným kolieskom vykrojíme obdĺžniky, ktoré v strede dvakrát nakrojíme. Vypražené v masti ich ešte teplé posypeme cukrom.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada