07.09.2018 10:31

Totálne vyčerpaní

K vitalite a zdraviu – Relax a pohyb

 

Nech nás naša profesia akokoľvek baví, dokonca až tak, že pri nej zabúdame na čas, treba si pravidelne ordinovať chvíľky relaxu a cieleného oddychu. Každý má svoje vlastné priority a predstavy o ideálnom odpočinku. Preto je jedno, či si zahráme bowling s priateľmi, preštudujeme novú kuchársku knihu, opravíme motorku, upletieme polovicu svetra alebo si v intimite svojej izby vypočujeme Mozarta. Hlavne, aby sme si na rekreovanie a regeneráciu duševných síl našli vždy čas. Inak nám hrozí ....

 

... chronický únavový syndróm

Niekto si nedá povedať. Pracuje na doraz, nedopraje si odpočinok, vzdáva sa dobrovoľne dovolenky, až sebazničujúce tempo zavŕši zrútením, totálnym kolapsom. Nie je to žiadny infarkt či iná náhla príhoda. Jednoducho sa mu jedného dňa minie životná energia. Nemá virózu, ani horúčku, cíti sa však veľmi zle, trpí nechutenstvom, je depresívny, strašne sa mu chce stále spať a ani ráno nie je schopný vyjsť z postele. Postihol ho klasický syndróm chronickej únavy alebo syndróm vyhorenia. A pretože tento problém oslabuje v prvom rade imunitný systém a môže tak odštartovať rôzne vážne ochorenia, praktický lekár, ktorý predpisuje antibiotiká či sirup proti kašľu, v tomto prípade nepomôže. Treba vyhľadať psychológa alebo imunológa, ktorý okrem liečby imunity odporučí pacientovi aj užívanie antidepresív na zlepšenie psychického stavu.

Pre úspešnú liečbu je dôležité tiež odtrhnúť sa na istý čas od akýchkoľvek pracovných povinností. Výborná je absolútna izolácia a dokonalé oddychovanie. Najlepšie, ak sa to deje niekde na chate v prírode a hlavne mimo frekventovanej civilizácie. Čo treba, je len pravidelnosť bežných činností a vyvážený životný štýl. Striedma strava, kvalitný pitný režim, ale bez alkoholu, dostatok spánku, prechádzky a čítanie kníh, ktoré človek už roky odkladal. Televízor a internet treba na tých pár dní či týždňov z programu dňa úplne vylúčiť. A múdry, ktorý sa chce z tohto stavu dostať čo najskôr, vypne aj mobil.

   

Nechcime viac, než nám telo dovolí

Treba počúvať svoje biorytmy a nevybičovať sa do extrémnych výkonov. Isté veci príroda určila vopred a dala organizmu v jednotlivých fázach dňa šancu nadýchnuť sa. Je dobré vedieť, že v konkrétnych hodinách sme na tom vitalitou a schopnosťou myslenia lepšie a tie sa striedajú s menej úspešnými fázami. Pre naše telo i psychiku je dobré tieto princípy kolísavých biorytmov akceptovať.

  • 6. až 9. hodina – len postupný nárast rannej aktivity
  • 9. až 11. hodina – zrýchlenie vzostupu fyzických i duševných síl
  • 12. hodina – vrchol kondície organizmu
  • 12. až 15. hodina – prvá fáza poklesu výkonnosti
  • 15. až 16. hodina – opätovne nastáva prudký nárast
  • 16. až 17. hodina – energia je v norme
  • 17. až 21. hodina – ubúdanie síl
  • 21. hodina – posledná príležitosť v pracovnom dni na relatívne vyššie výkony, potom to už s nami ide dolu vodou.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada