23.07.2018 11:29

Tipy na polievkové závarky

Varenie – Príprava jedál

 

Receptov na polievky existuje na tisíce. Nemusíme sa však držať striktne postupu. Ak chceme z nezahustenej zeleninovej alebo z vývaru získať pokrm, ktorý viac zasýti, môžeme improvizovať a zavariť do neho rôzne knedličky, cestoviny alebo iné prísady. Aj krémové druhy polievok si žiadajú vhodnú závarku.

Spôsoby, ako vylepšiť polievku a urobiť z nej výživnejšie jedlo, je viacero. Nemusia to byť vždy hotové rezance, fliačky a iné druhy cestovín, prípadne ryža, krúpy či obilné vločky. Operatívne sa dajú z bežných domácich zásob urobiť rôzne druhy závariek. Môžeme ich zaradiť do konečnej fázy varenia polievky alebo ako vložky pripraviť osve a dať do polievky až pri servírovaní.

 

Halušky, knedličky....

... zvykneme najčastejšie zavariť do zeleninovej alebo rascovej polievky. Stačí ich povariť pár minút. Cesto si vymiešame z múky, vody a vajíčka v miske alebo väčšej šálke a potom ich pomocou malej lyžičky alebo príborového noža nahádžeme do vriacej tekutiny. K obľúbeným patria aj krupicové halušky, do ktorých treba najprv zamiešať žĺtok a maslo a potom ešte sneh z bielka.

Z redšieho cesta, ktoré lejeme do vriacej polievky cez vidličku, získame liate cesto. Naopak z hustejšieho, ktoré pretrieme cez strúhadlo, dostaneme zase mrveničku. Cesto môžeme aj dochucovať, napríklad posekanou petržlenovou vňaťou alebo inými bylinkami a tiež pomletou šunkou, rozpraženou slaninkou alebo zvyškami pečeného či duseného mäsa. Niekto nedá dopustiť na zemiakové halušky zo strúhaných či z varených zemiakov a iný zase na pečeňové knedličky s výraznou chuťou pečene a majoránu. Výborné sú aj špenátové či žemľové knedličky, čiže guľky vyformované z hustejšej zmesi a zavarené v polievke.

 

Závitky, krutóny ...

.... sú tiež vďačnou alternatívou na vylepšenie polievky. Výborne chutia a zaujímavé sú aj vizuálne. Najjednoduchšie sú krutóny – na kocky pokrájané žemle alebo chlieb či krajce bagety rozložíme na plechu vystlanom papierom na pečenie, pokvapkáme olejom, posypeme cesnakom a trochou soli a pri miernej teplote vysušíme. No môžeme ich aj opiecť na panvici s olejom, do ktorého sme pokrájali 2 strúčiky cesnaku, a napokon necháme odkvapkať na papierovej utierke. Závitky získame z palaciniek, ktoré nám ostali z predošlého dňa. Alebo si upečieme čerstvé, ešte teplé ich zavinieme, necháme vychladnúť a potom nakrájame na 1 cm široké závitky.

 

Urobme si vyprážaný hrášok

Redšie cesto z vajca, z polohrubej múky, z trošky mlieka a soli lejeme zvysoka cez varechu s veľkými dierkami do panvice s horúcim tukom, kde sa opražia do podoby malých hráškov. Musíme dávať pozor, aby sa nám nespiekli dohromady, preto ich z väčšieho množstva cesta pripravujeme postupne.

Gazdiné boli kedysi vynaliezavé

Ku klasickým názvom podobných závariek patrila mrvenička, rajbanička a štipkance. Výrazy pomenúvali charakter činnosti, ktorou sa gazdiné ku konečnému efektu dopracovali. A v snahe šetriť boli naozaj vynachádzavé, v ich kuchyni nevyšlo nič nazmar. Napríklad cesto, ktoré pri ťahaní štrúdle previslo cez okraj, odstrihli, zamiesili do bochníčkov a tie uvarili. Na druhý deň ich postrúhali alebo zomleli, omrvinky zmiešali s vajcom a s vodou a zavarili do polievky.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada