08.12.2021 18:48

Termobielizeň si nezničme praním

Domácnosť – Staráme sa o textílie

 

Na pocit chladu pri zimných športových aktivitách môžeme zabudnúť. Odkedy je na trhu funkčná alebo termobielizeň, problém je vyriešený. Vieme ju však aj správne udržiavať?

 

Funkčné spodné oblečenie má špeciálnu úpravu a je utkaný z vlákna, ktoré dokáže dobre nasávať vlhkosť a zároveň ju okamžite transportovať do ďalšej vrstvy oblečenia. Človek sa tak aj pri zvýšenej fyzickej aktivite zbaví nepríjemných pocitov z vlhkého šatstva a ochráni sa pre možným prechladnutím. Kvalitná funkčná bielizeň spĺňa aj ďalšie požiadavky – je elastická a preto pohodlná, príjemná na dotyk a nespôsobuje alergie. Aj keď mnohí priaznivci lyžovania a zimnej turistiky sa zatiaľ klasických bavlnených tielok a flanelovej košele nevzdávajú, je to iba otázka, kým nepresedlajú na praktickejšiu termobielizeň.

 

Aby nám dlho vydržala

Jedna vec je kvalitná textília, iná spôsob údržby, nesprávnym môžeme výrobok rýchlo znehodnotiť.

  • Zásada číslo jedna je dodržiavať odporúčania výrobcu, ktoré vyjadrujú piktogramy na informačnom štítku.
  • Prať termobielizeň môžeme aj v práčke, no skôr pri kratších a šetrnejších programoch. Treba dávať pozor na teplotu vody, zvyčajne sa perie pri 40°C, no niektoré druhy znesú iba 30°C.
  • Vhodnejšie sú tekuté pracie prostriedky či gély než klasické prášky, ktoré sa z takejto tkaniny ťažšie vyplavujú. Ani s množstvom to netreba preháňať, lebo zvyšky zostávajú v textílií a môžu potom dráždiť pokožku. Ideálne sú špeciálne prípravky na pranie membránových odevov.
  • Pozor! Aviváž sa používať nemá, pretože upcháva kanáliky špeciálneho vláka a tým znižuje jeho schopnosť transportovať vlhkosť a tým aj funkčnosť bielizne.
  • Výrobky môžeme aj žmýkať, ale obrátené naruby a so zapnutými zipsami, pretože pri zachytení otvoreného sa tento druh tkaniny poškodzuje ľahšie ako iné textílie. Jej funkčnosť predĺžime, ak žmýkanie vynecháme, pretože termobielizeň veľmi rýchlo schne.
  • Ak výrobca sušičku odporúča, tak ju použiť môžeme, no v každom prípade nastavenú na nižšie teplotu. To isté platí aj pre žehličku, no tieto výrobky z elastických materiálov vlastne ani nie je potrebné žehliť.

 

Poznámka:

Pretože pot je veľmi agresívny a môže narúšať kvalitu i farebnosť vlákien, funkčnú bielizeň treba prať častejšie a hlavne čo najskôr po použití. Nevýhodou je nižšia odolnosť voči pachom, ale tento problém niektorí výrobcovia riešia obohacovaním materiálov o ionty striebra, ktoré majú za úlohu obmedziť množenie baktérií. Samozrejme, že podobné úpravy tento druh finančne náročnejšieho oblečenia ešte predražujú.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada