20.04.2016 08:58

Terčom meningokoka sú často tínedžeri

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Meningokok patrí medzi najnebezpečnejšie baktérie. V prípade prepuknutia invazívnej meningokokovej infekcie môže nastať smrť do 48 hodín.

Tohtoročný 24. apríl, Svetový deň meningitídy, chce upozorniť na nebezpečenstvo menigokokových infekcií, ktoré môžu veľmi rýchlo postupovať a viesť k smrti alebo trvalému poškodeniu organizmu. „Táto baktéria sa bežne vyskytuje v 5 – 15 % populácie, takže nejde o žiadnu výnimočnú baktériu. V špecifických prípadoch je však smrteľná. Medzi najohrozenejšie vekové skupiny patria malé deti do 4 rokov veku i dospievajúci,“ upozorňuje infektologička doc. MUDr. Katarína Holečková, PhD.

 

Adolescenti v centre pozornosti

Sociálna skupina dospievajúcich a mladých dospelých patrí k najviac ohrozeným práve pre častý výskyt rizikového správania, ktoré oslabuje ich imunitný systém. „Mladí ľudia prežívajú nadmernú fyzickú a psychickú záťaž spojenú so skúškami v škole, s brigádami, turbulenciami v rodinných, priateľských a partnerských, mnohí sa venujú výkonnostným športom. Býva to tiež túžba vyskúšať niečo nové, snaha zaujať, udržať svoje postavenie u rovesníkov, ktorá je neraz spojená s rôznymi formami rizikového správania či už je to pitie z jednej fľaše, časté striedanie partnerov,  neopatrné užívanie návykových látok,“ hovorí psychológ Mgr. Radoslav Blaho.

Meningokok sa navyše dobre šíri v uzavretejších skupinách – ohrozením je napríklad pobyt mladých na internáte, spoločné lyžiarske zájazdy, tábory  a večierky. Meningokok sa prenáša kontaktom, vzduchom a telesnými sekrétmi, napríklad slinami pri bozkávaní alebo kýchnutím. V kombinácii s oslabeným imunitným systémom adolescentov môže byť teda aj nevinný bozk smrteľný.

Meningokok...

Meningitída označuje všeobecne zápal mäkkých blán mozgu a miechy. Spôsobiť ju môžu rôzne patogény, baktérie alebo aj vírusy, huby alebo parazity. Najnebezpečnejšia z meningitíd je však tá, ktorú spôsobuje práve baktéria Neisseria meningitis.

„Väčšina ľudí si s meningokokom poradí bezpríznakovo, alebo sa u človeka prejaví ako banálne respiračné ochorenie. Závažné prípady však nastávajú, keď baktéria spôsobí invazívne ochorenie – dostane sa do krvného obehu a vyvolá sepsu čiže otravu krvi. V prípade, že sa dostane aj do mozgových blán, vyvolá meningitídu. Nebezpečný je aj tretí variant invazívneho meningokokového ochorenia, tzv. Waterhouse-Friederichsenov syndróm, čo je krvácanie do nadobličiek a ďalších častí tela. Okrem nešpecifických príznakov sa prejavuje hypotenziou a rôzne veľkými podkožnými krvavými podliatinami. Organizmus prežíva šokový stav, dochádza k postupnému zlyhávaniu jednotlivých orgánov,“ hovorí prof. MUDr. Karol Králinský, PhD., prednosta Kliniky pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny v banskobystrickej nemocnici. Na svojom oddelení sa s prípadmi invazívnych meningokokových ochorení stretáva každý rok.

 

Rýchly zabijak

Inkubačná doba pri invazívnom meningokokovom ochorení je relatívne krátka - 2 až 10 dní. Nástup ochorenia je však  veľmi rýchly. Začína sa nešpecifickými silnými bolesťami hlavy, horúčkou alebo zvracaním. Pacient začína byť svetloplachý, zmätený a dochádza k stuhnutiu šije. Môže mať chladné končatiny, zimnicu a nevládze dýchať alebo dýcha zrýchlene. Pri týchto príznakoch je nevyhnutné okamžite volať rýchlu zdravotnú pomoc. Na tele sa začnú objavovať vyrážky a krvavé podliatiny, zväčša na hrudníku a končatinách, známe ako petéchie. Pacient upadá do bezvedomia. Tieto príznaky prichádzajú rýchlo, stav pacienta sa zhoršuje prakticky z minúty na minútu. Je prijatý na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde dostáva priamo do žíl vysoké dávky antibiotík a kde mu kontrolujú životne dôležité funkcie.

 

Viete, že ...

  • ... meningokok ročne postihne celosvetovo 1,2 mil. obyvateľov?
  • ... spôsobí asi 135 tisíc úmrtí?
  • ... až 19 % prípadov sa končia trvalým poškodením, stratou sluchu, mentálnym poškodením či nutnosťou amputovať končatiny?
  • ... na Slovensku sa každý rok vyskytne 25 – 55 prípadov invazívnych menigokokových ochorení, pričom úmrtnosť sa pohybuje približne na úrovni 10 – 15 % prípadov?
  • ... najmenšie deti majú veľmi prudký priebeh tohto ochorenia?
  • ... baktéria je bežne prítomná v populácii a 5 – 15 % sú bezpríznakoví bacilonosiči?
  • ... pred ochorením sa dá chrániť očkovaním už od jedného roka života?
  • ... prvá vakcína prišla na trh v roku 1969 a dnes ponúka ochranu už viacero vakcín?
  • ... v niektorých krajinách (Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Rakúsko i Česká republika) sa očkovanie proti meningokokom stalo súčasťou národných očkovacích plánov a hradí sa zo zdravotného poistenia?
  • ... 24. apríl je Svetovým dňom meningitídy a na Slovensku prebieha pri tejto príležitosti osvetová kampaň Slovenskej spoločnosti infektológov a Slovenskej pediatrickej spoločnosti?

Viac na www.stopmeningokok.sk

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada