26.10.2020 10:47

Tekvicové radovánky

Harmónia – Dekorácie

 

Hoci máme obdobie veľkých obmedzení, pre ktoré sa musíme vzdávať mnohých aktivít, tie špeciálne súvisiace so sviatkami posledných mesiacov roka si môžeme dopriať. Aj tradícia pretváranie vydlabaných tekvíc na sezónne dekorácie patrí k domácim činnostiam. Takže nám nič nebráni zobrať vhodný nožík a pustiť sa do práce.

 

Tekvicová klasika

Ak nemáme veľké skúsenosti, môžeme sa rozhodnúť pre klasiku. Stačia tri malé otvory v tvare trojuholníka na oči a nos a k tomu vlnovka ako vysmiate ústa a torzo tváre je na svete. Chýba už len zdroj svetla, najlepšie kahanček, ktorý ukáže ozdobu v celej jej kráse.

Postačia aj jednoduché dierky

Ešte jednoduchšie sú dierky urobené po celej tekvici v pravidelnom odstupe, prípadne len po jej obvode ako prostý ornament. Dierky sa dajú urobiť pomôckou na vyrezávanie jadra z jabĺčok. A možno sa v kuchynskej linky nájdu aj iní pomocníci, ktorými sa dajú urobiť malé pravidelné otvory rôznych tvarov.

Niekto rád bizarné motívy

Kto má zmysel pre humor, uplatní ho aj pri tvorbe dekoratívnych tekvíc. V tomto prípade bizarných, ktoré môžu rovnako vyľakať ako pobaviť. Snaha vyčariť na tekvicovej tvári úškľabok alebo grimasu s jedným zubom alebo s celým chrupom bude mať napokon úspech, ostatní členovia určite ocenia invenciu tvorcu.

S ambíciami sochára

Výsledky niektorých amatérskych tvorcov odhalia dokonca skrytý sochársky talent. Najmä, ak si niekto trúfne na vyrezanie bosorky či inej postavičky alebo strašidelného domčeka s ešte strašidelnejším netopierom. Svetlo sviečky alebo kahanca umiestneného v útrobách tekvicovej dekorácie ešte zvýrazní tajomnosť výjavu. A o to predsa ide.

RADA: Na vyrezávanie si vyberte menší, ale ostrý nôž, pretože tekvicová šupa je dosť odolná. Vyrezávanie preto neprenechajte deťom, tie pomôžu skôr s odstraňovaním vnútra tekvice pomocou veľkej lyžice.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada