16.10.2020 12:49

Tekvica chuťovo poteší i uzdraví

Varenie - Potraviny

 

Tekvica je v podstate tradičná zelenina, ktorej prichádzame opäť na chuť. Opodstatnene. Má charakteristické chuťové vlastnosti, vhodná je pre ľahkú stráviteľnosť aj pre deti či seniorov, a navyše je bohatým zdrojom živín. Nevyvoláva alergie, preto ju môžeme pridať do stravy dokonca dojčatám. Pre vášnivých konzumentov tekvice platí, že z chutnej dužiny bude profitovať ich kardiovaskulárny a imunitný systém, obličky i prostata.

Pôvod

Tekvica sa pôvodne pestovala v krajinách Strednej Amerike a bola tiež obľúbenou súčasťou indických a čínskych jedál. Po objavení Ameriky sa dostala do celého sveta. Dnes sa hojne pestuje vo všetkých krajinách Stredozemného mora, vo východnej Európe, v Ázii i v Severnej i Južnej Amerike. Pestujú sa viaceré druhy rôznych tvarov, ale k najviac obľúbeným patria Veltruská obrovská a Hokkaido, mnohí však preferujú záhradnú tekvicu alebo aromatické druhy ako muškátovú a maslovú.

 

Prínos pre zdravie

Oranžová a bledožltá dužina letných tekvíc obsahuje vysokú hladinu antioxidačných vitamínov C, E a karoténov. Pravidelným zaradením tejto chutnej zeleniny do nášho jedálnička preto znižujeme riziko vzniku rakoviny, srdcových ochorení a sivého zákalu. Výskumom súvislosti medzi konzumáciou tekvice a rakovinou kože či močového mechúra sa venovali nezávisle od seba vedci v Austráli i v USA a vo Francúzsku zase sledovali jedálny lístok starších ľudí. Jednoznačne sa potvrdili priaznivé účinky tejto zeleniny. Tekvica pôsobí vďaka prítomnej vláknine proti zápche a pomáha telo zbaviť sa škodlivých látok. Dopriať by si ju mali všetci, ktorí trpia hromadením vody v tele i vysokým krvným tlakom. Ako prevencia by sa tekvica s tak hojným obsahom karoténov mala podávať najmenej každý druhý deň. Priaznivé pre zdravie sú aj tekvicové jadierka, ktoré sú bohatým zdrojom viacnásobne nenasýtených mastných kyselín a zinku, odporúča sa preto konzumovať ju pacientom s problémom inkontinencie moču.

Skladovanie

Tekvice sa začínajú zbierať v auguste, posledné až pri prvých nočných mrazíkoch. Majú hrubú kôru, preto sa dajú dlhšie skladovať. Menšie vydržia pri izbovej teplote 1 až 2 týždne, veľké záhradné dokonca niekoľko týždňov. Pokrájané kúsky zabalené v alobale alebo v mikroténovom vrecúšku môžeme v chladničke nechať asi 3 dni. Dajú sa aj zamraziť. Kôra zdravých plodov by mala byť pevná a hladká. Menšie plody majú jemnejšiu dužinu. V snahe zachovať si vzácne vitamíny aj pre zimné obdobie, môžeme ju zavárať. V minulosti sa s obľubou konzervovala v sladkokyslom náleve spolu s klinčekmi a muškátom.

 

Využitie v kuchyni

Tekvica má skutočne široké uplatnenie v kuchyni. Používa sa na prípravu chutných polievok alebo prívarkov, ale môže byť aj súčasťou miešaných šalátov a sladkých koláčov. Pre výraznú chuť sa dobre znáša s ďumbierom, karí korením alebo kajenskou paprikou. Keďže sa ťažko lúpe, najprv ju treba pokrájať na niekoľko častí a potom upiecť.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada