07.08.2014 10:05

Svetové dojčenie

Mamina – Som tehotná

 

Téma, ktorá zaujíma celú planétu, veď všade sa rodia deti a vo všetkých krajinách mamy riešia otázky dojčenia. A je svetová aj dôležitosťou. Pretože materské mlieko predstavuje pre dieťatko z hľadiska zdravia i jeho ďalšieho vývoja to najlepšie. Nie náhodou je prvý augustový týždeň v rámci Svetového týždňa dojčenia venovaný tejto problematike.

Zďaleka nie všetkým mamičkám je dopriate dojčiť. Dôvody môžu mať rôzne. Napríklad zdravotné, ak má žena po pôrode komplikácie a nemá dostatok síl. Niektorá má i ekonomické, pretože potrebuje čo najskôr nastúpiť do práce a dojčenie si nemá možnosť skĺbiť s pracovným časom. Ale častými sú aj fyziologické, keď sa žene netvorí dostatočné množstvo mlieka. Príčinou v takom prípade môže byť aj psychická brzda, obavy, že dojčenie ukrojí kus krásy a zmení vzhľad prsníkov, tak dôležitý objekt intímneho záujmu partnera. V minulých desaťročiach sa robili chyby a pre ponuku náhradných mliek na trhu a urýchlenie návratu žien do pracovného prostredia sa matky demotivovali klasicky dojčiť. Alebo minimálne sa k tejto činnosti tak výrazne nemotivovali. V súčasnosti naopak zaznamenáva celý svet, teda hlavne jeho civilizovaná časť návrat k dojčeniu. Pretože v chudobnejších krajinách ženy podobnú dilemu nikdy nemali. Materské mlieko tam vždy bolo a zostáva najlacnejším a najprirodzenejším zdrojom výživy novorodenca a batoľaťa.

 

To pravé pre dieťa

Materské mlieko je nepopierateľne najlepším zdrojom výživy dojčaťa. Pretože...

  • ... obsahuje menej bielkovín ako kravské, z ktorého sa vyrábajú produkty umelej výživy.  
  • ... z materského sa robia v žalúdku jemné bielkovinové zhluky, zatiaľčo po konzumácii kravského sa tvoria veľké ťažšie stráviteľné hrudky.
  • ... prítomné tuky sú ideálnym zdrojom energie i stavebnou látkou na tvorbu očnej sietnice a nervového tkaniva.
  • ... enzým lipáza pomáha lepšie stráviť mliečne tuky.
  • ... mliečny cukor v materskom mlieku dodáva takmer polovicu energie, no sladšie sacharidy v kravskom mlieku vytvárajú priskoro návyk dieťaťa na sladkú chuť.
  • ... materské mlieko podporuje rozmnožovanie baktérií a tie zlepšujú črevnú flóru, čím sa buduje obranyschopnosť organizmu dojčaťa, čím sa znižuje riziko častého výskytu vírusových a bakteriálnych infekcií i rozvoja alergií v neskoršom období.

 

Význam pre samotnú matku

Dojčenie je dôležité aj pre budovanie vzťahu matky s dieťaťom. Predstavuje pre ženu silný emotívnym zážitok, pretože je s bábätkom skutočne v tesnom kontakte a dieťatko samotné prežíva silnejší pocit bezpečia. Navyše tento spôsob kŕmenia je lacnejší a tiež praktickejší, keďže aj pri pobyte v prírode alebo pri cestovaní nepotrebuje matka množstvo pomôcok. A má aj perspektívne zdravotné hľadisko – dojčenie totiž znižuje riziko rakoviny prsníka.

 

Poznámka:

Dojčenie má priaznivý dopad aj na životné prostredie. Viete akú záťaž ekonomickú i energetickú predstavuje v celosvetovom meradle výroba produktov náhradnej výživy dojčiat, ale aj potrebných plastových pomôcok a tiež umývanie fľaštičiek či v konečnej fáze odpad zo všetkých týchto výrobkov?

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada