13.09.2019 12:41

Sušíme sezónnu zeleninu

Varenie – Skladovanie

 

Je práve sezóna naplnená chutnými dužinatými plodmi. Darí sa kalerábu ako i mrkve, papriky červenejú, fazuľkové struky dorastajú, tekvica sa pekne zaokrúhľuje. Každý záhradkár sa preto teší zo svojej úrody a už len z jedného môže mať hlavu v smútku. Ako čo najlepšie uskladniť všetky druhy dopestovanej zeleniny tak, aby výsledok námahy nevyšiel navnivoč. Jednou z možností je sušenie.

 

Dávno objavené

Sušenie ako prirodzený spôsob konzervácie je známe už odpradávna. Cieľom jednoduchého procesu je zbaviť tkanivá plodov vody, respektíve zredukovať jej obsah na 10 percent a vylúčiť tak problém hnilobných procesov čiže rozmnožovanie mikroorganizmov, ktorých živnou pôdou je práve prostredie obohatené vodou. Jej odparením dôjde ku koncentrácii a tým zvýrazneniu vône i chute sušenej zeleniny, ktorá si navyše zachová množstvo vitamínov a ostatných výživných látok. Takto spracovávať môžeme najmä mrkvu, petržlen, kaleráb, zeler, pór, cibuľu, cesnak, fazuľku, hrášok a papriku.

Dôležitá je príprava

Zeleninu v prvom rade dobre očistíme, zbavíme nejedlých častí a odstránime aj šupku. Umyjeme ju, nakrájame na hrubšie kúsky a na tri minúty vhodíme do vriacej osolenej vody. Kúsky zeleniny potom rýchlo vyberieme, necháme odkvapkať a uložíme na čistú gázu na väčšie plechy, s ktorými môžeme ľahko manipulovať.

Ako vlastne sušiť

Sušiť sa dá prirodzenou cestou na vzduchu, najlepšie na povale alebo balkóne, ale musíme byť trpezliví, pretože tento proces trvá celé dni. K výsledku sa rýchlejšie dopracujeme sušením v špeciálnej sušiarni alebo v rúre nastavenej na 50 až 65°C. Doba sušenia sa pohybuje od dvoch do troch hodín, to závisí od druhu zeleniny a veľkosti kúskov, preto si vždy fázu sušenia otestujeme. Dokonale usušené sú vtedy, ak pri ich prelomení už nevyteká šťava. No nesmú sa lámať, mali by si zachovať gumovitú konzistenciu. Takto spracovanú zeleninu necháme vychladnúť a uloženú v plátennom či papierovom vrecku alebo v uzavretom pohári ju skladujeme v suchej a tmavej miestnosti. Zásoby treba pravidelne kontrolovať, či nevlhnú alebo ich nenapadla pleseň. Sušená zelenina v zime nahradí čerstvú, pred použitím ju nechajme pučať niekoľko hodín vo vode.

Tip na zmes na ochucovanie jedál

Koreňovú zeleninu si pokrájame alebo postrúhame na jemnejšie rezančeky a tie pokvapkáme citrónovou šťavou, aby nezhnedli. Môžeme pridať aj nadrobno nakrájanú papriku a feferónku a tiež nasekanú petržlenovú a zelerovú vňať. Všetko premiešame a usušíme v elektrickej sušičke alebo v mikrovlnnej rúre. Túto chutnú zmes a navyše prirodzenú bez akýchkoľvek prídavných látok, môžeme používať ako výborné dochucovadlo. Hodí sa výborne do omáčok na cestoviny, ale zvýrazní chuť aj duseného či pečeného mäsa a tiež rôznych druhov polievok.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada