02.11.2016 21:01

Stručne k zimnej údržbe auta

Domácnosť – Upratovanie a údržba

 

Už sa blíži obdobie roka, keď svoje auto nájdeme ráno zapadnuté snehom. A v niektorých častiach Slovenska to budú riešiť možno už i o pár dní. Preto je načase zopakovať si pár užitočných postrehov.  Nasledujúce zimné rady sú určené hlavne nováčikom, ktorí si svoje šoférske schopnosti testujú prvý rok alebo menej technicky zdatným majiteľkám auta.

 

  • Nevyhnutnou zimnou výbavou auta je lopatka, škrabka, metlička a silné lano, najmä pred cestou do horských oblastí.
  • Aby bola kapota odolnejšia, je potrebné mať vozidlo ešte pred príchodom kalamity dobre umyté a navoskované, takto ju lepšie ochránime. Ochrana auta zvýšime, ak si v umývačke dáme nastriekať aj podvozok.
  • Vyššiu vrstvu snehu odstránime lopatkou a námrazu na kapote a oknách kvalitnou škrabkou. Ideálne je mať k dispozícii rozkladaciu lopatku, ktorá nám pomôže rozbiť zamrznuté časti snehu a zároveň odhrabať sypkú vrstvu.
  • Ak chceme skrátiť čas, ktorý musíme rozmrazovaniu auta venovať, je dobré deň predtým umiestniť na okná, minimálne na predné, veľký igelit alebo fóliu, ktorá vytvorí izoláciu medzi sklom a mrazivým počasím. Čiastočne účinné sú aj kartóny papiera, ale najlepšie je špeciálna fólia na tieto účely, ktorá sa dá kúpiť cez internet.
  • Už sa vám stalo, že ste nevedeli vsunúť kľúč do zámky? Zamrznutý otvor, v ktorom v noci zamrzli zvyšky vody, nie je nič príjemné, auto vtedy ťažko otvoríme. Preventívne treba používať rozmrazovač zámkov. Treba ho však nosiť v kabelke alebo vo vrecku kabáta a nie v aute, ktoré môže byť nedobytné.
  • Na rozmrazovaciu zmes do ostrekovačov zabúdať nezvykneme, ale už menej často kontrolujeme gumové tesnenie stieračov. Na ich údržbu, podobne ako gumového tesnenia na  dverách, si treba kúpiť špeciálne mazadlo alebo prípravok na ošetrovanie týchto materiálov.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com, www.freedigitalphotos.net

 

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada