27.09.2018 14:04

Ste jablko alebo hruška?

Varenie – Správna výživa

 

Nadváha ako chronicky známy civilizačný problém nesvedčí nikomu. Bez ohľadu na vek. A nielen z estetického hľadiska, ale najmä toho zdravotného. A nemusí ísť vždy o absolútny hmotnostný extrém. Niekedy sú problémom aj nenápadné kilá, ktoré sa však ukladajú hlavne v oblasti pása. Podľa odborníkov už nestačí len odvážiť sa a potom vyrátať podľa výšky postavy a tabuliek ideálnu váhu. Treba si merať aj obvod pása.

Tukové rezervy sa v ľudskom tele ukladajú na rôznych miestach. Ak sa niekomu koncentrujú na bokoch a pozdĺž bedrových kĺbov, tvarom tela potom pripomína hrušku. V prípade, že sa človeku kumuluje tuk v oblasti brucha, hovoríme o symbolike jablka. Z hľadiska vývoja zdravotného stavu patrí medzi rizikovú skupinu obyvateľstva práve druhý typ.

 

Riziká uloženého tuku

Odborníci už formulovali priamu spätosť medzi abdominálnou obezitou a zvýšenou hladinou cholesterolu či vysokým krvným tlakom. Tuk sústredený v pásovej časti tela sa totiž ukladá nielen v podkoží, ale aj vo vnútornejších vrstvách a spôsobuje zápaly a krvné zrazeniny v cievach. Tento aktívny endokrinný orgán vylučuje látky urýchľujúce procesy zmien v metabolizme a zvyšuje riziko vzniku infarktu myokardu, mozgovej príhody alebo cukrovky.

 

Stačí menšia redukcia váhy

Možno nepatríte k ľuďom s výraznou nadváhou a ste so svojím vzhľadom vcelku spokojní, no zohľadňovať by ste mali stále viac tesnejšiu sukňu či nohavice. Už to nebude len estetický problém. Komu na zdraví skutočne záleží, mal by rady odborníkov brať vážne a merať si pravidelne obvod pása. U mužov nemá presahovať 94 cm, u žien 80 cm. Pri vyšších hodnotách treba urobiť základné. Zájsť do ambulancie svojho obvodného lekára a požiadať ho o zmeranie krvného tlaku, hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Už desaťpercentná redukcia váhy stačí, aby ste dostali hodnoty do normálu a eliminovali tak riziko negatívneho vplyvu vnútorného tuku na stav všetkých dôležitých orgánov.

Ako si správne zmerať obvod pása?

  • vyzlečte sa do pol pása a povoľte opasok na nohaviciach
  • páska metra musí prechádzať okolo celej brušnej dutiny v mieste pod dolným rebrovým oblúkom a nad pupkom
  • počas merania obvodu pása vydýchnite, brucho musí byť uvoľnené

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada