28.09.2014 09:01

Srdce je svetové

Aktuality

 

28. september ako Svetový deň srdca motivuje každý rok k zamysleniu, čo pre svoje srdce robíme. Pretože ignorovať riziká, ktoré zhoršujú funkciu tejto dôležitej pumpy cievneho systému, môže mať pre každého fatálne dôsledky. Celosvetová štatistika je neúprosná – najčastejšou príčinou úmrtí sú kardiovaskulárne ochorenia. Každý rok zomrie pre ťažkosti cievneho systému a samotného srdca až 17,3 milióna ľudí.

Aj v tomto roku zdôraznil celý svet dôležitosť tejto problematiky. Každý rok je tento deň príležitosťou pre informatívno-zábavné podujatia, športové akcie a prednášky s ústrednou témou ochrany srdca, ktoré majú upozorniť populáciu na rizikové správanie a naštartovať ju k väčšej zodpovednosti k svojmu zdraviu. Súčasťou kampane je aj bezplatné meranie krvného tlaku a hladiny cholesterolu ako výpovedných veličín o stave srdcovo-cievneho systému. To, čo treba konkrétne robiť pre srdce, aby bolo naozaj zdravé, charakterizujú jednoduché a často opakované rady. V prvom rade by sme mali...

  • ... zdravo a pestro jesť, konzumovať dostatok zeleniny a ovocia, radšej biele a rybie mäso ako tmavé, preferovať skôr celozrnné výrobky než produkty z bielej múky a redukovať soľ i cukor.
  • ... pravidelne športovať alebo sa venovať aspoň 25 minút denne pohybovým aktivitám, ktorými si srdcový sval posilňujeme. Ku vhodným patrí najmä bicyklovanie, beh, plávanie, cvičenie, rýchla chôdza alebo tanec.
  • ... vzdať sa fajčenia, alkoholu a iných závislostí.
  • ... chodiť na preventívne vyšetrenia k praktickému lekárovi, aby sme mali prehľad o výške krvného tlaku a hladine cholesterolu i cukru v krvi.

Riziká nesprávneho životného štýlu

  • znehodnotenie cievnych stien a rozvoj aterosklerózy a tým možnosť tvorby krvných zrazenín
  • zhoršenie transportu živín a kyslíka do ostatných orgánových systémov a tým znižovanie ich funkčnosti
  • vážne chronické ochorenia srdca
  • infarkt myokardu alebo mozgová príhoda, ktorá končí často úmrtím alebo ťažkým postihom pacienta

Čo je témou Svetového dňa srdca 2014?

Tento rok je pozornosť obrátená na vytváranie zdravého prostredia, aby sa ľuďom ponúkli tie najlepšie príležitosti na prijímanie rozhodnutí, ktoré sú prospešné pre ich srdcia a ktoré u nich a u ľudí okolo nich dokážu ovplyvniť riziko srdcovocievneho ochorenia bez ohľadu na to, kde žijú, pracujú a kde trávia voľný čas. Pretože až príliš veľa ľudí je „uväznených“ v prostredí, ktoré ich predurčuje k srdcovocievnym chorobám, ako je napríklad nedostatok zelene, nezdravá strava v školských jedálňach či pasívne fajčenie. V takýchto podmienkach je dosť ťažké zvoliť si zdravú alternatívu životného štýlu. No právo vybrať si zdravý spôsob života, ktorý bude prospešný pre jeho srdce, má každý. O dosiahnutie ideálu sa však treba aj pričiniť. V intenciách rovnice zdravý domov = zdravé srdce. Preto aj naoko malé zmeny v domácnosti pomôžu zmierniť riziko srdcových chorôb a náhlej príhody. Už nakupovanie zdravých potravín a obmedzenie sledovania televízie, ktorú nahradíme prechádzkou v prírode, môžu priniesť obrovské výsledky.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada