24.01.2018 14:32

Správne miesto pre naše cennosti

Domácnosť – Bezpečnosť a poistenie

 

Je to občas klam, že náš dom či byt je oázou bezpečia. Najmä ak nám ju narušia nepozvaní hostia. A hoci sme presvedčení, že svoje rodinné zlato alebo iné cennosti sme uložili dobre, zlodeji poznajú všetky triky. A odhalia aj skrýše, o ktorých sme boli presvedčení, že ich nikto nenájde.

 

Najlepšie je zaobstarať si domáci trezor podľa veľkosti „pokladu“, ktorý chceme zabezpečiť. Aj keď úplne nedobytný pred skúsenými lupičmi so šikovnými rukami asi nebude, predsa len predstavuje lepšiu bariéru než priestor pod matracom alebo šálka na poličke.

 

Trezor je dobrá investícia

Peniaze v hotovosti, ktoré potrebujeme mať po ruke, šperky i vzácne dokumenty vyžadujú bezpečnejšie miesto a vhodnú ochranu, ak nechceme o ne prísť. Nestačí iba uzamkýnateľná skrinka alebo menšia prenosná pokladňa, ktorú si zlodej odnesie bez problémov so sebou. Dôležité je mať trezor, ktorý sa dá zabudovať do nábytku alebo pripevniť na stenu či podlahu. A niektoré typy môžeme dokonca priamo zabetónovať do steny. Pri takomto type sejfu je jedinou prekonateľnou prekážkou zámok. Zamkýnanie býva riešené motýlikovým kľúčom, alebo mechanickým či elektronickým číslicovým zámkom s možnosťou nastavenia vlastnej číselnej kombinácie. Prístup pre cudziu osobu sa komplikuje aj umiestnením dvoch zámkov.

Podstatné je nájsť aj menej nápadné miesto v interiéri, kam trezor pripevníme. Výborná je napríklad skrinka, kde ho zneviditeľníme kôpkami oblečenia, alebo polica v šatníku, kde trezor pripevnený o stenu zakryjeme plnými škatuľami.

 

Myslieť na prípad požiaru

Dôležité je však mať na pamäti i riziko požiaru, pretože ak nemáme ohňovzdorný trezor, môžu pri požiari bytu zhorieť aj cenné veci, ktoré si v strese nestihneme vybrať. To nám investíciu predražuje, takéto trezory sú finančne náročnejšie, ale škoda v prípade nešťastnej udalosti by bola väčšia. Pri výbere veľkosti sa samozrejme orientujeme podľa množstva predmetov, ktoré chceme uschovať. Dobré je preto urobiť si ešte pred kúpou zoznam všetkých cenností.

 

Netvária sa ako trezor

Niektoré firmy vyrábajú trezory, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako bežné predmety z domácnosti. Špeciálny trezor má dokonalé mimikry - môže mať tvar hrnčeka na kávu, knihy, sviečky, hodín či falošnej elektrickej zásuvky. Ide skôr o dobre utajený menší priestor čiže skrýšu na pár zlatých šperkov alebo papierových bankoviek.

 

Nepodceňujme zlodejov

Ľudia si občas zvyknú schovať cenné veci na miesta, o ktorých sú presvedčení, že je to perfektná skrýša. V skutočnosti to napadlo už tisíce ľudí pred nimi a kmíni ich preto dokonale poznajú a idú na istotu. V priebehu krátkeho času sú schopní odhaliť aj klamlivo najtajnejšie úkryty. A ktoré sú typické miesta, kam si zvykneme hazardne uložiť svoje cennosti?

 • staré dobré ponožky pod matracom či vankúšom
 • škatuľa alebo starý kufor pod posteľou
 • vrecko košele alebo saka zaveseného v skrini
 • obálky nalepené na spodnej časti stola, zásuvky alebo počítačovej klávesnice
 • zadná stena obrazu či tapisérie
 • igelitové vrecúško alebo plastový obal v chladničke či v mraziacom boxe
 • prázdne fľaštičky od liekov v lekárničke
 • nástenné hodiny po babičke, ktoré sa naťahujú po otvorení predných dvierok
 • veľký plochý luster s úložným priestorom
 • vysúvací box na CD v prehrávači alebo v počítači
 • vázička, hrnček, plechovka od piva a dóza na kávu v kuchynskej linke
 • knihy, najmä veľké atlasy a encyklopédie, prípadne tituly, ktoré trochu trčia z radu

 

A niekto jednoducho banke neverí a spolieha sa zásadne na seba samého. No neustále nosenie veľkej sumy peňazí v peňaženke, ktorú nám môžu ukradnúť z vrecka nohavíc, z kabelky alebo zo sedadla auta, môže byť ten najrýchlejší spôsob, ako o svoj majetok prísť. Mnohí už na podobné správanie doplatili.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 26.07.2018

Vložil: Sims

Titulok: Trezor

Vďaka za článok .. my sme dvere stále promazávali a potom sme ich jednoducho rovno vymenili za nové, bezpečnostné. Myslím, že sa na ne dá v dnešnej dobe celkom spoľahnúť, ale aj tak je podľa mňa lepšie sa poistiť a na cennosti si zaobstarať sejf, treba odtiaľ - https://www.saffort.sk/domace-trezory-do-steny.

Odpovedať

—————

Dátum: 26.07.2018

Vložil: Sims

Titulok: Trezor

Vďaka za článok .. my sme dvere stále promazávali a potom sme ich jednoducho rovno vymenili za nové, bezpečnostné. Myslím, že sa na ne dá v dnešnej dobe celkom spoľahnúť, ale aj tak je podľa mňa lepšie sa poistiť a na cennosti si zaobstarať sejf, treba odtiaľ <a href="https://www.saffort.sk/nabytkove-trezory/">https://www.saffort.sk/nabytkove-trezory/</a></p>

Odpovedať

—————

Dátum: 27.08.2019

Vložil: Janka

Titulok: Nenapadný trezor

Ja si cennosti skrývam nenápadne a prefíkane: https://enywey.com/produkt/trezor-kniha/ .Koho by zaujímala kniha dnes ? Pod svetlom býva najvačšia tma :D

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada