Správne finty
Domácnosť - Upratovanie a údržba
Ak nám zmokla kabelka, môžeme ju pred znehodnotením zachrániť rovnako, ako to robíme pri navlhnutých topánkach. Vypcháme ju pokrkvanými novinami a necháme poriadne vyschnúť. Samozrejme, že najprv z nej vyberieme celé svoje ženské kráľovstvo.
Rozbitý pohár či iný sklenený predmet neskúšajte zbierať rukou, porezaný prst nie je žiadna výhra. Radšej väčšie kúsky skla pozmetajte metličkou na lopatku a pri zbere tých menších si pomôžte striedkou čerstvého chlebíka alebo lepiacou páskou. Pre istotu však miesto nehody napokon dôkladne povysávajte.
Na zažltnuté klávesnice klavíra platí jedlá sóda, ktorú rozpustíme vo vode. Aby tekutina klavír nepoškodila, medzi klávesy vložíme listy hrubého papiera a tak roztok nestečie do medzier. Potom ním každú klávesu potrieme a necháme 20 minút pôsobiť. Po pretretí vlhkou handričkou a vyletením dosucha by mala klaviatúra žiariť opäť ako nová. Ak nie, skúste to s citrónovou šťavou zmiešanou so soľou.
Utrieť prach z olejomaľby bez toho, aby sme ju nepoškodili, môže byť problémom. Riešením je obyčajný biely chlieb, ktorým obraz po celom povrchu pretrieme. Všetok prach sa na ňom zachytí.
Štýlový, ale starší nábytok môže cítiť zatuchlinou. Do takejto skrine sa potom obávame uložiť naše čisté a voňavé šaty či bielizeň. Ľahká pomoc. Do zásuviek a na poličky položme zrnká kávy, ktorá dokáže pachy pohlcovať. Ďalším riešením ako zlepšiť aromatické vlastnosti interiéru starej skrine je umiestniť dovnútra pomaranč s napichanými klinčekmi.
Z bieleho plastového nábytku, ktorý je súčasťou nášho relaxu na balkóne či v záhrade, je po čase problém vyčistiť špinu. Ak nepomáha saponát, skúsme do vody k čistiacemu prostriedku pridať aj 100 ml bieliaceho prípravku. Kreslá i stolík ním dôkladne umyjeme a po opláchnutí čistou vodou necháme vysušiť.
Vázu s úzkym otvorom, do ktorej sa nezmestí ani kefa na fľaše, vyčistíme roztokom z teplej vody, octu a soli, ktorý necháme pôsobiť niekoľko hodín. Potom stačí zmes vyliať a vázu už len vypláchnuť čistou vodou.
Hracie karty sa po čase dotykom rúk, ktoré môžeme mať trochu mastné, vlhké alebo lepkavé, znečistia. Netreba ich hneď vyhadzovať, existuje šanca na ich revitalizáciu. Najprv každú pretrieme vlhkou handričkou a necháme ich porozkladané dobre vyschnúť. Potom ich vložíme do mikroténového vrecka, dovnútra nasypeme detský zásyp a poriadne pretrepeme. Karty budú čisté a zároveň hladké a jemné na dotyk.
Vyčistiť dáždnik, to potrebuje trpezlivosť. Aby sme ho nepoškodili, musíme byť opatrní. Rozprestretý ho najprv vyčistíme mäkkou kefkou, ktorú namáčame do roztoku so saponátom. Potom ho opláchneme vodou a necháme vyschnúť. Fľaky nám pomôže odstrániť citrónová šťava.
—————