28.09.2021 17:23

Správna váza pre kyticu

Zelený domov – Váza plná kvetov

 

Kvety samotné sú prirodzene krásne a zdalo by sa, že tým je všetko povedané. V skutočnosti môžeme ich peknotu zvýrazniť alebo naopak potlačiť voľbou konkrétneho typu vázy i charakterom aranžmánu.


 

Určite platí zásada, že v jednoduchosti je krása, preto farebná pestrosť kytíc si žiada skôr jednoduchšiu vázu. Výnimkou sú vzácne druhy kvetov ako napríklad orchidea, tá ako jediný samostatný kvet najlepšie vynikne v ušľachtilej dekoratívnej váze. Platí to aj pre strelíciu alebo antúriu. K poľným kvetom si asi každý predstaví keramický džbán. K extravagantnejším vázam, priam umeleckým dielam v minimalistickom duchu, sa hodia výborne rôzne vetvičky stromov a kríkov, steblá tráv či klásky naaranžované v štýle japonských tradícií kvetinovej úpravy. Ak naopak chceme výnimočne nechať vyniknúť farebnosť vázy, inštalujeme do nej kyticu bielych kvetov. Treba sa nechať uniesť šiestym zmyslom a od prírody daným vkusom a zvoliť ten správny tvar vázy pre konkrétnu kyticu. Isté zásady však existujú.

Preto:

  • do veľkej vázy s okrajmi vytočenými smerom von dávame väčšie kytice, pretože jednotlivé kvetiny môžeme dobre rozložiť
  • v mohutnejšej váze so širokým otvorom vynikne úprava kvetov hlavne do strán, na čo potrebujeme oporu na dne vázy, môže to byť mäkká aranžovacia hmota, ktorá nasiakne vodou a zapichnuté kvety sa v nej výborne udržia
  • váza guľatého tvaru potrebuje okrúhlu úpravu kvetov, ktoré po celom obvode mierne prevísajú
  • v štíhlej váze sa uplatní skôr jeden alebo tri kvety, nie však mohutné gladioly, skôr gerbery alebo ruže

Ako aranžovať kvety do vázy:

  • Rezané kvety z obchodu je dobré po príchode domov až po okvetie ponoriť do vody, aby sa trochu prebrali. Až potom ich aranžujeme do vázy. Stonku veľmi neskracujeme, aby sme z nich mohli v nasledujúcich dňoch zrezávať znehodnotené končeky.
  • Kytice rozviažeme a kvety vkladáme po jednom tak, aby vytvárali harmonický celok pri pohľade zo všetkých strán.
  • Kvetinovú dekoráciu dokompletizuje okrasná zeleň či už vetvičky, listy alebo trávy, ktorou vyplníme prázdnejšie miesta po okraji vázy.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com


 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada