29.12.2021 18:14

Spánok jedine v čistom

Zdravie a krása - Zdravé bývanie

 

Často si ani neuvedomíme, ako čas beží. Najmä v súvislosti s domácimi prácami, ktoré nerobíme každý deň. Treba stále umývať riad, vysávať a utierať prach, týždne letia a nám sa zdá, že na prezliekanie perín je ešte príliš skoro. A napokon sa k výmene obliečok dostaneme až po mesiaci či 6 týždňoch. A to môže byť problém.

Väčšina asi bude oponovať každodennou osobnou hygienou, vďaka ktorej by sme mali chodiť do svätyne spánku dokonale čistí.

ravdou však je, že nie každý je tak úzkostlivý a občas sa nám pošťastí padnúť do postele totálne vyčerpaní zo služobnej cesty bez návštevy kúpeľne. No ani absolvovanie sprchy či kúpeľa nevyrieši problém úplne. Počas spánku sa často prevaľujeme a pri pohybe sa odlupujú z tela drobné čiastočky kože. Na plachte, vankúši či paplóne zanechávame aj množstvo baktérií spolu s potom, mazom a inými výlučkami. Všetok biologický materiál je potom ideálnou potravou pre prachové roztoče. A pretože sú tieto mikroorganizmy častými nositeľmi alergénov, odborníci upozorňujú, že v nie celkom čistom prostredí sa môžu vyvinúť alergie alebo kožné ochorenia. Hoci sa nájdu aj takí, čo si vymenia obliečky raz za rok a iní naopak tak robia raz či dvakrát týždenne, obe situácie sú extrém. Optimum sú každé dva týždne. A ešte jedna dobrá rada – obliečky treba prať pri 60°C. Chceme predsa, aby všetky baktérie a mikroorganizmy boli dokonale zničené. 

 

Poznámka:

Samozrejme, že frekvenciu prezliekania perín meníme podľa potreby. Častejšie to robíme u malých detí, ktoré mávajú malé hygienické nehody alebo u staršieho ležiaceho pacienta, ktorý má oslabený imunitný systém. A okamžite prezliecť vankúš i paplón treba človeku, ktorý prekonal chrípku, aj keď sme dávali čisté len pred týždňom.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada