17.09.2022 15:49

Sódová voda v domácnosti

Domácnosť – Upratovanie a údržba

 

Človek je tvor vynaliezavý a občas improvizuje a príde na zaujímavé fígle, ako vyriešiť niektoré domáce činnosti bez profesionálnych pomocníkov. Ako nám môže zjednodušiť život sýtená minerálna alebo sódová voda?

Odstráni hrdzu, výborne čistí spotrebiče

  • Ak máme problém so zapečenou maticou, rozpustiť hrdzu pomôže oxid uhličitý, ktorý obsahuje sódová voda.
  • Bublinky sa popasujú aj s koróziou na sporáku či v potrubí výlevky. Stačí ju naliať, nechať chvíľu pôsobiť a potom utrieť mäkkou handrou a po opláchnutí obyčajnou vodou ešte utrieť dosucha.
  • Čistia sa ňou dobre aj porcelánové armatúry v kúpeľni, ale i vnútro chladničky alebo namorené drevo. Je to ekologickejší prístup než chemické saponáty.
  • Ťažký liatinový či iný riad ľahšie umyjeme, ak po dovarení zalejeme dno do výšky pár centimetrov minerálkou. Bublinky pomôžu oddeliť sa zvyškom jedla a my nebudeme musieť hrniec tak prácne drhnúť.

 

Vyleští drahokamy i sklo auta

  • Naše domáce klenoty budú vďaka sódovej vode krajšie. Najmä prstene alebo náhrdelníky so vsadenými smaragdami, rubínmi, zafírmi či diamantmi. Na renováciu potrebujú dlhší čas. Vo vode ich necháme namočené celú noc.
  • Minerálku by mal mať po ruke každý vodič. Nielen na hasenie smädu, ale aj umytie okien, ktoré ľahšie zbaví mastných odtlačkov po prstoch i zvyškov vtáčieho trusu.

 

Pomôže so škvrnami

  • Nehoda v postieľke, to sa u malých detí stáva. Potom je však problém odstrániť pach moču. Skúsme po usušení postihnuté miesto preliať sódovou vodou a tú potom odsať uterákom. Žltá škvrna sa stratí a rovnako aj nepríjemný pach.
  • S bublinkovou vodou to môžeme skúsiť aj pri čistení mastných fľakov na koberci či poťahovej látke alebo na oblečení. V druhom prípade necháme textíliu namočenú v perlivej vode asi pol hodiny a potom ju preperieme.

 

Pomôže ku kráse i k zdraviu

  • Neumývajme si tvár v obyčajnej vode, ale radšej v minerálnej s vyšším obsahom soli. Výborným tipom je malá fľaštička so sprayom naplnená minerálnou vodou, ktorú nosíme operatívne v kabelke. Na osvieženie pleti v priebehu dňa stačí pár streknutí.
  • Ak máme tráviace ťažkosti alebo problémy so žalúdkom po požití väčšieho množstva alkoholu, treba vypiť sódovú vodu, do ktorej sme pridali žalúdočné kvapky.

 

Osvieži naše rastlinky

Domácej zeleni sa bude lepšie dariť, ak ich budeme aspoň občas zalievať minerálnou vodou, ktorá okrem vlahy dodá rastlinám aj dôležité minerály a bude tak výborným prírodným hnojivom.

 

Poznámka: Minerálna voda sa výborne uplatní aj v kuchyni. Môžeme ňou podlievať dusené i pečené mäso či dusenú zeleninu a vďaka bublinkám bude cesto na koláč či knedle i zemiaková kaša ľahšie a nadýchané. A kto preferuje obzvlášť tenké palacinky, môže pridať do cesta namiesto mlieka sódovú vodu.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 18.07.2023

Vložil: Ivan Gallo

Titulok: oxid uhoľnatý

Vodu ktorá obsahuje oxid uhoľnatý by som nepil .
Je totiž jedovatý,autor asi myslel oxid uhličitý.

Odpovedať

—————

Dátum: 18.07.2023

Vložil: Ivan Gallo

Titulok: oxid uhoľnatý

Vodu ktorá obsahuje oxid uhoľnatý by som nepil .
Je totiž jedovatý,autor asi myslel oxid uhličitý.

Odpovedať

—————

Dátum: 15.09.2023

Vložil: redakcia

Titulok: Re:oxid uhoľnatý

Ďakujeme za upozornenie. Chyba opravená.

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada