02.01.2017 09:44

Snežnice sú opäť in

Zdravie a krása – Relax a pohyb

 

Staré, ale dobré. V posledných rokoch pribudla nová forma pohybovej aktivity na snehu. Vlastne nič nové pod slnkom. Pretože snežnice, ktoré dostali modernejší imidž, pomáhali ľuďom prekonávať ťažký zimný terén už dávno.

Predpokladá sa, že túto pomôcku na zrýchľovanie chôdze na snehu používali naši predkovia už pár tisíc rokov pred naším letopočtom, ale najlepším dôkazom je štýl života viacerých národov, ktoré si podobne krátke lyže pripevňovali na nohy celé stáročia. Či už to boli Eskimáci alebo severoamerickí Indiáni. V 17. storočí sa inšpirovali aj Francúzi, ktorí prišli na americký kontinent a začali používať snežice v horskom teréne pri bojoch s indiánskymi kmeňmi. Ale ako súčasť svojej výstroje ju mali často okrem vojakov aj záchranári a bezpečnostné zložky v horských oblastiach. V ďalšom storočí vznikli aj kanadské snežnicové kluby, ktoré využívali pomôcky podobné tenisovým raketám aj na rekreačné účely.

 

Od prírodných materiálov k plastom

Snežnice alebo snowshoe mávali rôzne veľkosti, niektoré boli oválne, iné mali tvar slzy alebo bobrieho chvosta. Neskôr už o tento druh športovej výstroje záujem trochu upadal. Prím hrali bežecké a zjazdové lyže, boby a snowboardy. Svet ich však znovu objavuje. Tentoraz nie v klasickej podobe snežníc z dreva s koženým vypletom, ale sofistikovanejších z plastu a so špeciálnym viazaním. Aktuálne záujem o snežnice, ktoré sú od deväťdesiatych rokov akceptované ako športové náradie, prudko stúpa.

Prečo si zadovážiť snežice?

Na túto otázku netreba hľadať odpoveď, ale zažiť popoludnie v zasneženom lese so snehovými topánkami na nohách. Zatiaľ čo v turistickej obuvi človek po pár krokoch uviazne po kolená v hlbokom snehu, snežice mu umožnia udržať sa na povrchu bez väčšej námahy. Treba si samozrejme zvyknúť na netradičný spôsob chôdze, ale dokážu sa ho rýchlo naučiť aj začiatočníci, ktorí nezvládajú zjazdové lyžovanie a ani pohyb na bežkách im veľmi nevyhovuje. Výhodou je, že chôdzu so snehovými topánkami na nohách zvládnu všetky vekové kategórie vrátane detí a starších ľudí, každý si určuje vlastné tempo a intenzitu pohybu. Preto sa môže na ňu odhodlať aj človek s minimálnou kondíciou alebo s nadváhou. A ak sa bude venovať tejto pohybovej aktivite pravidelne a pozvoľna predlžovať trasy, jeho silový potenciál sa bude adekvátne zvyšovať alebo nadbytočné kilogramy pôjdu dole. Tento druh relaxu predstavuje aj prínos pre zdravie. Zapájajú sa všetky svaly na nohách, na bokoch a na zadku a kto si pomáha palicami, mobilizuje aj ruky a chrbát.

 

Pre niekoho ideál

Hoci mnohí ľudia nedajú dopustiť na lyžovanie na tradičných zjazdových alebo bežeckých lyžiach, snežice lákajú iné kategórie ľudí. Jednak tých menej zdatných, ale aj turistov, ktorí si lepšie vychutnajú horský terén aj v zime. A sú vhodné aj pre skupinky priateľov, ktorí chcú v zimnej prírode stráviť pár príjemných hodín mimo rušnej zjazdovky. To isté platí aj pre rodiny, ktoré majú šancu napriek rôznemu veku členov zažívať spoločné chvíle v prírode bez toho, aby najmladší alebo najstarší z nich zaostával. Celorodinnej aktivite nahráva aj nižšia cenová náročnosť, túto športovú pomôcku pre dospelých dostať v akcii už aj za 80 eur a detské za 40.

Na okraj

Napriek istého obdobia recesie vo vzťahu k masovosti využívania snežníc, mala táto pomôcka vždy svojich priaznivcov. Už od roku 1970 sa napríklad organizujú viaceré disciplíny na Arktických zimných hrách, ale i ďalšie preteky a pochody vrátane zimného viacboju. Dnes ich prednosti oceňujú aj mnohí amatérski priaznivci zimných športov.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada