02.06.2018 10:05

Smäd haste správnym nápojom

Varenie - Správna výživa

 

Horúce dni sú veľkou záťažou pre náš organizmus. Základnou prevenciou ako sa vyhnúť totálnemu vyčerpaniu, je dopriať si dostatok tekutín.

 

Hoci kolapsom sú ohrozené všetky vekové kategórie vrátane mladých ľudí, najväčšími ašpirantami na rýchlu zdravotnícku pomoc sú starší ľudia. Oni totiž nedostatok tekutín pre útlm činnosti centra smädu nepociťujú a to sa im môže stať osudným. Preto je lepšie najmä v extrémnych horúčavách dodržať pár základných princípov správania. Treba sa pohybovať čo najmenej na priamom slnku, ak je to možné, v priebehu dňa pre ochladenie prehriateho organizmu sa osprchovať alebo si aspoň schladiť tvár a ruky po lakte, a hlavne si dopriať 2,5 až vyše 3 litrov tekutín. Teda viac než v dňoch, kedy je mierne či chladné počasie. A dôležitý je aj charakter nápoja, pre ktorý sa rozhodneme.

 

Čo do pohára radšej nenalievať

Z kategórie obľúbených nápojov by sme mali vyškrtnúť všetky sladké kolové nápoje, ktoré okrem cukru obsahujú aromatické látky, farbivá, syntetický kofeín a tiež kyselinu fosforečnú. Tá negatívne ovplyvňuje metabolizmus vápnika, dôležitej minerálnej látky pre rast stavbu a pevnosť kostí. Vyhýbať sa treba aj rôznym ochuteným malinovkám, pretože obsahujú veľa cukru a kyselinu citrónovú, ktorá pri častej konzumácii sladených nápojov poškodzuje zubnú sklovinu. Dokonca ani minerálne vody s rôznymi ovocnými príchuťami nie sú najlepšou voľbou. Môžu sa podpísať na postupný váhový prírastok. A v horúčavách by sme nemali určite piť alkohol a v extrémnych dokonca ani pivo.

 

Keď sa môžeme napiť schuti

Úplne najlepšia voľba je pitná voda z vodovodu alebo kvalitná voda zo studne a tiež minerálne vody. Vhodnejšie sú jemne perlivé, pretože sýtené s vyšším obsahom kysličníka uhličitého môžu poškodiť hlasivky, podráždiť žalúdočnú sliznicu a bublinkami vyvolať tlak na bránicu. A neprajú ani ženám, ktoré majú sklon k celulitíde. Problémom môže byť aj vyšší obsah sodíka, najmä pre ľudí, ktorí majú problém s močovými kameňmi, s vysokým krvným tlakom alebo s poškodenými obličkami. Silno mineralizované vody by však denne nemali konzumovať ani zdraví jedinci, soli sa kumulujú v organizme každému. Múdre je kupovať si viacero druhov a tie striedať. Pretože každý z nich má inú skladbu a výrazné zastúpenie len niektorého z minerálov, ktoré organizmus potrebuje pre dobré fungovanie orgánových systémov. Prirodzene, vždy je to o rovnováhe, preto nie je dobré byť mesiace verný len jednému druhu minerálnej vody.

Smäd výborne uhasí aj čaj. Silný čierny má močopudné účinky, radšej si doprajme šálku slabo osladeného ovocného, bylinkového alebo zeleného čaju. Posledný obsahuje množstvo antioxidantov, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín a výborne osvieži.

Výhrou v dobrom pitnom režime sú aj zeleninové a ovocné šťavy bohaté na vitamíny. Tie druhé si však pre vysoký obsah cukru treba riediť vodou či minerálkou. Všetky prírodné šťavy pomáhajú čistiť a detoxikovať organizmus, sú zdrojom vitality a podporujú tiež trávenie.

 

 

Ktoré látky z minerálnych vôd sú pre jednotlivé orgány dôležité:

  • sodík pre funkciu srdca a obličiek
  • železo pre tvorbu červených krviniek
  • jód pre funkciu štítnej žľazy
  • vápnik a fosfor pre stavbu kostí
  • draslík pre funkciu enzýmov
  • horčík pre boj so stresom a toxínmi
  • selén pre ochranu buniek
  • zinok pre hojenie rán

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada