11.03.2012 14:37

Slovenská televízia opäť „zabodovala“

Nejdem komentovať výsledok volieb. Vďaka bohu, prebehli bez incidentov a nikto nemôže spochybniť, že sú obrazom slobodného prejavu obyvateľov tejto krajiny. Konkrétni politici i strany jednoznačne zožali úrodu hlasov za všetky svoje doterajšie kroky i prešľapy. Čo k tomu dodať? Len, že by už konečne mali prestať podceňovať svojich voličov. Nie sme v Amerike, kde stačí opíjať ľud pár mesiacov bombastickou a presne cielenou kampaňou. Mňa však v tejto chvíli zaujíma viac profesionálnosť našich médií. Nesporne všetkými, či už printovými, internetovými alebo audiovizuálnymi vibrovali logicky práve voľby. S výnimkou Slovenskej televízie, ktorá sa k tejto horúcej, čerstvo upečenej téme chovala skôr vlažne. Už posledné dni pred voľbami, keď iné televízie dávali každý večer priestor politikom, sociológom a prognostikom, verejnoprávna sprostredkovala fanúšikom futbalové zápasy, ktoré veľkoryso prizdobila zostrihmi z ligy majstrov alebo vysielala americké seriály či reprízu Maigreta. Nič proti francúzskym kriminálkam, patria k tým lepším, ale v programovej zostave škandalózne chýbal aktívny prístup k najdôležitejšej téme, ktorá je výpovednou o budúcnosti tejto krajiny a nakoniec aj o budúcnosti tejto kultúrnej inštitúcie. Ešteže to zachránili komerčné televízie, najmä Markíza a TA3, ktoré sa témy volieb zhostili skutočne so cťou. Profesionalitou moderátorov, pokrytím terénu redaktormi a štábmi, aktuálnosťou informácie i výberom odborníkov na partnerský rozhovor. Spravodajská televízia dokonca informácie aktualizovala počas celej noci a bez prestávky prešla plynule do nedeľného vysielania. A keď sa ráno skončilo sčítavanie vo všetkých okresoch, ktoré konkretizovalo celý výsledok volieb, na verejnoprávnej televízii ste si mohli pozrieť kreslenú rozprávku pre najmenších.

Ako vždy, aj tu smrdí ryba od hlavy. Je očividné, že generálna riaditeľka nie je novinárka a napriek niektorým tvrdeniam, ktoré ju do tejto stoličky nezaslúžene posunuli, nie je ani dobrá manažérka. Hoci dravá schopnosť byť vždy v pozícii s vysokým príjmom sa jej nedá uprieť. Ale tým jej ambície končia. A tak si pri prepnutí na 1. alebo 2. kanál Slovenskej televízie môžeme v hlavnom vysielacom čase už mesiace pozrieť najčastejšie niektorý zo starších dielov zahraničného seriálu či hlúpej tele novely alebo slaboduchú súťaž s celebritami.

Verejnoprávna televízia zbiera body. Ale jednoznačne čierne. A trvá to už roky, no za posledné mesiace sa jazda do pekla výrazne zrýchlila. Pýtam sa: Ako dlho bude mať súčasný manažment ešte šancu ťahať do priepasti túto inštitúciu s takou úžasnou históriou a kedysi aj s kvalitným ľudským potenciálom odborníkov, ktorú si navyše celé roky tak draho platíme? Mimochodom, v nedeľu predpoludním som zo zvedavosti prepínala na české kanály. A narazila som na perličku či skôr perlu – česká verejnoprávna televízia odvysielala na svojom kanáli ČT24 aktuálne výsledky našich volieb a venovala sa tejto téme skutočne detailne. Jej pracovníci tak ukázali väčšiu profesionalitu a záujem o dianie na Slovensku než vedenie našej verejnoprávnej televízie. Už by vari tých čiernych bodov aj stačilo, zvládnutie či skôr nezvládnutie informovania o voľbách by mohol byť poriadne veľkým klincom do rakvičky jej súčasného manažmentu.

 

Alžbeta Slováková - Spáčilová

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada